9.75 x 5.75 x 1.75 Shipping Boxes (LTC-S001-10)
Per each
  1. Home
  2. Shipping, Packing & Mailing Supplies
  3. Shipping Supplies
  4. Corrugated Boxes & Pads
Order 9.75" x 5.75" x 1.75" Shipping Boxes (LTC-S001-10) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24596776
Model #: LTC-S001-10
Brand: EPE USA
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Customers also viewed
EPE’s cell shipping box is a universal cell phone packaging solution. Sustainable, 100% recyclable, and Reusable packaging. No overpack needed. No packing materials are needed. Just insert the product, close, tape (included), and ship! FedEx/UPS/USPS/ISTA Certified. Passes all transit testing requirements! Box Dimensions: 9.75"L x 5.75"W x 1.75"H and weight: 8 oz. Suitable for mailing cell phones and mobile devices, Cell Phone/Mobile Shipping Box offers reliable protection for various models. Fits cell phones ranging in dimensions 4" x 2.25" x 0.1875" to 6.45" x 3.45" x 0.5''.
  • Cell Phone Shipping Box
  • Fits cell phones ranging in dimensions 4" x 2.25" x 0.1875" to 6.45" x 3.45" x 0.5'
  • Outside Dimensions: 20" x 10" x 6"
Box Shape
Flat
Box Type
Standard
Brand
EPE USA
Capacity (cubic feet)
Capacity (lbs.)
1
Corrugate Flute
B/C-flute
Corrugate Height (Inches)
Less than 3"
Corrugate Length (Inches)
9-11"
Corrugate Rating
200#
Corrugate Wall
Single Wall
Corrugate Width (Inches)
3-8"
Features
Accommodates cell phones with dimensions up to 6.45" x 3.45" x 0.5'' and minimum dimensions of 4" x 2.25" x 0.1875". FedEx/UPS/USPS/ISTA Certified.
Heavy Duty
No
Height in Inches
1.75
Length in Inches
9.75
Material of Item
Corrugated
Pack Qty
10
True Color
Kraft
Variable Depth
N/A
Width in Inches
5.75
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands