AMD Ryzen Threadripper 7980X 64-core 5.1GHz Computer Processor, Socket sTR5 (100-100001350WOF)
Per each
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computer Parts and Components
  4. Computer Components
  5. Computer Processors & CPUs
Order AMD Ryzen Threadripper 7980X 64-core 5.1GHz Computer Processor, Socket sTR5 (100-100001350WOF) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-IM1HL8573
Model #: 100-100001350WO
Brand: AMD
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
  • 64-core AMD Ryzen Threadripper 7980X delivers exceptional performance
  • Processor has 64 threads and features a 3.2GHz base clock frequency with a boost clock frequency of up to 5.1GHz
  • Desktop CPU with sTR5 socket support
  • Default TDP: 350W
  • Thermal solution (PIB) not included
  • 3-year manufacturer limited warranty
Brand
AMD
CPU
AMD Ryzen Threadripper 7980X
CPU Cache Size
256
CPU Speed
5.0 GHz +
CPU Type
AMD Ryzen
Memory Type
DDR5
Number of Threads
128
OS Compatibility
Windows 11, RHEL, Ubuntu
Processor Speed (Ghz)
5.1
Processor Technology
Zen 4
Socket
sTR5
TDP Rating
350
Transistor Size
TSMC 5nm FinFET
Type of Processor
AMD Other
Warranty Information
3 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands