Azar 6 x 3 x 15 Polyethylene Food Bags, Clear, 1000/Case (BAG-6X3X15)
Per each
  1. Home
  2. Retail Store Supplies
  3. Retail Packaging
  4. Boxes & Bags
  5. Shopping Bags
Order Azar 6" x 3" x 15" Polyethylene Food Bags, Clear, 1000/Case (BAG-6X3X15) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-1558488AZA
Model #: BAG-6X3X15
Brand: Azar
2 (2 reviews)
Item #: 901-1558488AZA
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 22 - Tue, May 26
Request bulk pricing
Frequently bought together
Customers also viewed
Keep food items fresh and organized with Azar 6" x 3" x 15" Clear Polyethylene Food Bags. Made from durable, food-safe polyethylene, these clear bags are ideal for storing, packaging, or displaying a variety of food products. Each bag measures 6 inches wide by 3 inches deep by 15 inches high, offering ample space for bulk or irregularly shaped items. Packed 1,000 per case, they’re perfect for restaurants, delis, grocery stores, and food prep areas seeking a reliable and economical storage solution.
  • Color & Material: Clear Polyethylene
  • Dimension: 6"H x 3"W x 15"D
  • Quantity: 1000/Case
  • Type: Plastic Bag
Bag Message
Blank
Box & Bag Finish
Glossy
Box & Bag Handle Type
No Handle
Box & Bag Material
Polyethylene
Box & Bag Pattern
Solid
Box & Bag Type
Food Bags
Brand
Azar
Color Family
Clear
Depth in Inches
15
Height in Inches
6
Length in Inches
15
Lid Type
No Lid
Pack Size
1000
Recyclable Material
Recyclable
Recycled
Yes
Recycled Content (%)
100
Total Recycled Content
100%
True Color
Clear
Weight
15.00 lbs. per Each
Weight (lbs.)
8.2
Width in Inches
3
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands