Bouncyband Comfy Hugging Peapod Sensory Pod, 60, Green (BBAPD60GR)
Per each
  1. Home
  2. Education
  3. Classroom Supplies
  4. Teacher Resources
  5. Teacher Resources & Aids
  6. Classroom Tools
Order Bouncyband Comfy Hugging Peapod Sensory Pod, 60", Green (BBAPD60GR) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24529389
Model #: BBAPD60GR
Brand: Bouncy Bands
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Sale
29% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Comes with an electric pump, so it is fast, easy and fun to blow up
  • 60" x 30" x 17"
  • Weight Capacity: 350 lbs.
  • For ages 6-12 years/Grade K-7
  • Soft like velvet and strong and durable for endless kids play
  • 3 Inflatable compartments enable kids to rock side to side providing an outlet for excess energy
Perfect for School or Home and as it is made with the finest flocked super-strong vinyl with heavy-duty triple-welded seams. Soft like velvet and strong and durable for endless kid's play. Repair kit included. Three inflatable compartments enable kids to rock side to side providing an outlet for excess energy and fostering a sense of calmness. Provides sensory comfort and supports all children including kids with ADHD, autism and sensory processing disorder. Measures 60" x 30" x 17" and holds up to 350 lbs. Ages 6-12, 3-5'1" tall. Latex and phthalate free.
Brand
Bouncy Bands
True Color
Green
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands