Bunn VP17-1 12-Cups Pourover Coffee Maker, Stainless Steel/Black (BUN01217)
Per each
  1. Home
  2. Coffee, Water & Snacks
  3. Coffee Makers & Supplies
  4. Coffee Makers & Espresso Machines
  5. Coffee Makers
Item #: 901-24490010
Model #: BUN01217
Brand: Bunn
1 (2 reviews)
Item #: 901-24490010
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Tue, May 19 - Wed, May 20
Limited quantity available: 4 remaining
Extra 5% off
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Made of stainless steel with black plastic accents
  • Manual start and manual shutoff for safety and peace of mind
  • Dimensions: 17.3"H x 8.4"W x 18.8"D
  • Features one lower warmer
  • SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand
  • Requires no plumbing, completely portable
  • Electrical configuration: 120VAC, 13.3A, 60Hz, 1600W; single-phase, double-wire, NEMA 5-15P plug type
  • Meets or exceeds UL and NSF standards
Brand
Bunn
Brewing Capacity (Cups)
12 Cups
Coffee Maker Type
Pourover
Color Family
Gray/Silver
Commercial Coffee Grade
Commercial
Depth in Inches
18.8
Height in Inches
17.3
Material of Item
Stainless Steel
Series or Collection
VP17-1
True Color
Stainless Steel/Black
Type of Shut-Off
Manual
Type of Start
Manual
Warranty Information
1 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands