Correll 60 Round Dry-Erase Markerboard Cafe Table, Frosty White/Black (BCT60DER-80)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Office and Multipurpose Tables
  4. Tables
  5. Breakroom & Dining Tables
Order Correll 60" Round Dry-Erase Markerboard Cafe Table, Frosty White/Black (BCT60DER-80) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24593599
Model #: BCT60DER-80
Brand: Correll
5 (1 reviews)
Item #: 901-24593599
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Delivery:Tue, Jun 9 - Thu, Jun 11
Table Shape:
Round
Request bulk pricing
  • This cafe table is great for restaurant, education, and business uses
  • Dimensions: 29"H x 60"Dia.
  • Assembly required
  • Dry-erase markerboard top adds fun and functionality to the table
  • Features a 1.25" high-pressure top with backer sheet and T-mold
  • Nylon leveling glides for stabilizing on uneven surfaces
  • Top and columns are packed separately, base and spiders are packed together
  • 15-year manufacturer limited warranty
Assembly Information
Full assembly required
Base Color
Black
Base or Leg Style
X-Base
Brand
Correll
Breakroom & Dining Table Type
Cafe Table
Commercial Grade Furniture
Commercial Grade
Furnishing Color
White
Furnishing Style
Modern
Leg or Base Material
Metal
Made in America
Yes
Manufacturing Country
USA
Quantity
1
Seating Provided
Chairs not Included
Table Diameter (Inches)
60
Table Height (Inches)
29
Table Shape
Round
Table Surface Material
Laminate
Table Top Thickness (Inches)
1.25
Table Width (in Inches)
60" - 79"
True Color
Frosty White/Black
Warranty Information
15 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands