Dell WD19 Docking Station for Dell Notebook Laptop (DELL-WD19180W)
Per each
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computer Accessories & Peripherals
  4. Computer & Laptop Accessories
  5. Laptop Docking Stations
Item #: 901-IM1790B29
Model #: DELL-WD19180W
Brand: Dell
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
Unlock the full potential of your Dell notebook with the Dell WD19 Docking Station (WD19180W) engineered to deliver seamless connectivity, powerful charging, and multi-display support. With a robust 180W power supply, this dock keeps your devices charged while enabling you to connect up to two external displays with stunning resolutions including 4K UHD, QHD, and Full HD. Designed for professionals and multitaskers, it features 3 USB Type-A ports, 2 USB Type-C ports, 1 HDMI port, 2 DisplayPorts, RJ-45 Gigabit Ethernet, and audio line-out, giving you everything you need to transform your laptop into a full desktop workstation.
  • Compact black design with approximate dimensions of 6.5" x 3.5" x 1.1" and weight around 1.1 lb., optimized for desk setups.
  • Docking station unit, USB Type-C cable (approx. 3 ft length), 180W power adapter, and quick start guide.
  • 1-Year Limited Warranty
Brand
Dell
Connector, Port or Interface Type(s)
USB, RJ-45, DisplayPorts, HDMI
Depth in Inches
1.14
Docking Station Type
Standard
Height in Inches
8.07
Material of Item
Plastic
Number of DisplayPorts
1
Number of Ethernet Ports
1
Number of HDMI Ports
Number of USB Ports
5
OS Compatibility
Windows & Mac
Series or Collection
WD19
True Color
Black
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
1.29
Width in Inches
3.54
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands