Epson EcoTank ET-2980 Wireless All-in-One Color Supertank Printer, White (C11CL41202)
  6. Tank Printers
Item #: 901-24630818
Model #: C11CL41202
Brand: Epson
4.3 (1147 reviews)
Item #: 901-24630818
Loading...
Sale
30% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Tomorrow, May 14
(Order within the next 4 hr and 5 min to be eligible to get this item tomorrow)
Sale
  • THE PERFECT FAMILY PRINTER — Our affordable wireless cartridge-free printer with 1.44" color screen, auto duplex printing, 100-sheet paper tray and built-in scanner
Automatic Document Feeder (ADF)
No
Black & White Copy Resolution (Up to)
2400
Black & White Copy Speed (cpm)
11
Epson
Color Copy Resolution (Up to)
2400
Color Copy Speed (cpm)
5.5
Display Screen Size (Inches)
1.44
Height in Inches
7.4
ISO Color Print Speed (ipm)
8
Maximum Printer Monthly Duty Cycle
Media Types Supported
Plain Paper, Photo Paper Glossy, Photo Paper Semi-Gloss, Presentation Paper Matte, Envelope
Monthly Printer Volume
2501+ Pages
Noise Level (decibels)
45
Operating Humidity Range
20% - 80%
Operating Temperature Range
50 - 95 degrees Fahrenheit
Paper Input Capacity
100
Power Consumption (Watts)
13
Printer Capability
Print, Scan, Copy
Printer Collection
ET-2980 White
Printer Connectivity
USB & Wireless
Printer Function
All-in-One
Printer Language
Epson ESC/P-R
Printer Max Paper Size
8.5" x 14" Legal
Recommended Monthly Print Volume
800
Reversing Automatic Document Feeder (RADF)
Scanner Resolution
1200 x 2400 DPI
Supported Paper Sizes
3.5" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 8.5" x 11", 8.5" x 14"
Touch Screen Display
True Color
White
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands