Epson EcoTank Pro ET-5170 Wireless Color All-in-One Inkjet Printer (C11CJ88201)
Per each
  1. Home
  2. Printers & Scanners
  3. Printers, Ink and Toner
  4. Printers
  5. Inkjet Printers
  6. Tank Printers
Item #: 901-24488587
Model #: 9472547
Brand: Epson
4.2 (168 reviews)
Item #: 901-24488587
Loading...
Sale
17% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Tomorrow, May 14
(Order within the next 3 hr and 46 min to be eligible to get this item tomorrow)
Request bulk pricing
Frequently bought together
Customers also viewed
  • Less waste — zero-cartridge waste with high-yield ink bottles
  • Get more done with powerful productivity features — auto 2-sided printing, 250-sheet paper tray, 2.4" color touchscreen, fax, Ethernet, ADF, face-down output
Auto Feeder Capacity (Sheets)
35
Automatic Document Feeder (ADF)
Yes
Black & White First Page Out (seconds)
7
Black & White Print Speed
11 to 20 PPM
Borderless Printing
Borderless Printing
Brand
Epson
Color First Page Out (seconds)
6
Color Print Speed
10 PPM & under
Copy Enlargement % (Up to)
400
Copy Reduction % (Up to)
25
Depth in Inches
13.7
Display Screen Size (Inches)
2.4
Eco-Verified
Yes
ENERGY STAR certified
Family Model #
ET-5170
Height in Inches
13.6
Max Print Resolution (dpi)
4800 DPI
Maximum Number of Copies
99
Maximum Number of Paper Trays
1
Maximum Printer Monthly Duty Cycle
33000 Pages
Media Types Supported
Plain paper, photo paper, matte paper, cardstock, envelopes, glossy photo paper
Mobile Printing Apps
Apple AirPrint, Mopria Print Service
Network Ready
Noise Level (decibels)
51
Number of Users
1-5 Users
Operating Humidity Range
20-80%
Output Type
Color
Paper Input Capacity
250 Sheets
Photo Capable
Not Photo
Power Consumption (Watts)
12
Power Source Information
120/230VAC, 50/60Hz
Printer Condition
New
Printer Connectivity
USB, Wireless, Network Ready
Printer Function
All-in-One
Printer Language
ESC/P-R
Printer Max Paper Size
8.5" x 14" Legal
Printer Output Capacity
30 Sheets
Printer System Requirements
Printer Type
Inkjet
Printer Use
Home Office
Printer Warranty
2 Year Limited
Recommended Monthly Print Volume
1600 pages
Scanner Resolution
1200 x 2400 DPI
Series or Collection
EcoTank Photo
Standard Number of Paper Trays
1
Supertank
Supertank
Supported Paper Sizes
3.5" x 5", 8" x 10", A4 (8.25" x 11.7"), Letter A size (8.5" x 11")
True Color
Black/White
Weight (lbs.)
16.1
Wide Format Compatibility
No
Width in Inches
14.8
Wireless Ready
Wireless
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands