Flash Furniture 55W Gaming Desk and Red Footrest Reclining Gaming Chair Set, Black (BLNX30D1904LRD)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Office Desks and Accessories
  4. Office Desks
  5. Gaming Desks
Item #: 901-24497786
Model #: BLNX30D1904LRD
Brand: Flash Furniture
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Delivery:Thu, May 21 - Fri, May 22
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Home computer gaming desk
  • Black Laminate Desk top
  • Overall Dimensions: 30.38"H x 55.13"W x 23.63"D
  • Plastic frame and Laminate desktop
  • Rectangular desktop
  • Some assembly required
  • 5 Year Limited (non moving metal parts) 2 yr Parts
  • Detachable Cup Holder (3.5"W x 3.5"H) and Headset Hook (3.25"W x 2.25"D)
  • Black Powder Coated Frame Finish with Self Leveling Floor Glides
  • High Back Gaming Chair with Height Adjustable Pivot Arms: 29"W x 29-46"D x 48-51"H
  • Adjustable and Removable Headrest and Lumbar Pillows
  • Reclining Back Lever adjusts 87° ~ 145°; Slide-Out Footrest - pull loop and flip-up
  • Tilt Lock Mechanism rocks/tilts the chair and locks in an upright position
  • LeatherSoft is leather and polyurethane for added Softness and Durability
Assembly Information
Full Assembly Required
Base Material
Plastic
Brand
Flash Furniture
Depth in Inches
23.625
Desk Depth
Less than 30"
Desk Height
30" - 49"
Desk Pedestal
No Pedestal
Desk Shape
Rectangular
Desk Top Material
Laminate
Desk Width
40" - 59"
Furnishing Color
Black
Furnishing Material
Laminate
Furnishing Style
Modern
Furniture Mobility
Stationary
Gaming
Gaming
Height in Inches
Home & Computer Desk Type
Computer
Included With Bundle
Chair and Desk
Keyboard Tray
No
Made from Solid Wood
No
Number of Drawers
Pack Qty
2
Series or Collection
Shelf Count
True Color
Red
Wall-Mountable
Not Wall-Mountable
Warranty Information
5 Year
Weight (lbs.)
Width in Inches
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands