Flash Furniture Acadia 31.25" Round Wooden Dining Table with Round Base, White Faux Marble/Black Base (STRD31WMATR18)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Office and Multipurpose Tables
  4. Tables
  5. Breakroom & Dining Tables
Order Flash Furniture Acadia 31.25" Round Wooden Dining Table with Round Base, White Faux Marble/Black Base (STRD31WMATR18) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24690898
Model #: STRD31WMATR18
Brand: Flash Furniture
4.5 (4 reviews)
Item #: 901-24690898
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Delivery:Wed, May 20 - Thu, May 21
Request bulk pricing
Upgrade the look of any venue with this HPL wrapped tabletop and cast iron base set ideal for commercial venues. Elevate commercial or hospitality spaces with this 31.25 inch round high-performance white faux marble tabletop with included table height base, designed to combine sleek aesthetics with unmatched durability. The premium TopGuard High Pressure Laminate (HPL) surface wraps seamlessly over the edges, offering a high-end look without the maintenance. No visible seams, no peeling or chipping edges, just smooth continuity that enhances every environment. Built on a robust 0.7" hardboard core, the tabletop offers long-lasting structural integrity and supports up to 300 lbs. of static weight. Paired with a black cast iron 18" round table height base, it’s a stable, stylish solution for restaurants, cafes, and hospitality spaces. With resistance to heat and spills, this table is ideal for busy establishments. Easy to install, clean, and maintain, it includes mounting hardware for a secure setup. Whether you're outfitting a sunny hotel patio or event venue, this table offers the look of luxury and commercial-grade design.
  • Commercial 31.25" Round Indoor Table with Crisscross Base
  • Overall Dimensions: 31.25"W x 31.25"D x 29.5"H
  • Seamless TopGuard High Pressure Laminate Tabletop in White Faux Marble
  • Rated for up to 300 lbs. Based on 0 Use
  • Assembled Easily with Included Tabletop Hardware and Instructions
  • Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; Rated for Commercial Use
  • 5 Years Limited Warranty
  • 1.5 Inch Thick Top with 0.7" Hardboard Core
  • Seamless Edge Design Prevents Chipping and Peeling
  • Black Rust-Resistant Cast Iron 27" x 15" Dual Column Base
  • Black 18" Round Cast Iron Table Height Base
  • Heat, Impact, and Moisture Resistant For Indoor Use
  • Adjustable Floor Glides for a Stable Wobble-Free Dining Surface
  • Use Tabletop Screws Only To Avoid Damage to the Surface
  • Wipes Clean With Damp Cloth And Mild Non Abrasive Cleaner
Assembly Information
Full assembly required
Base Color
Black
Base or Leg Style
Round Base
Brand
Flash Furniture
Breakroom & Dining Table Type
Dining Table
Furnishing Color
White
Furnishing Style
Contemporary
Indoor or Outdoor
Indoor
Leg or Base Material
Steel
Number of Pieces
1
Quantity
1
Seating Provided
Chairs not Included
Series or Collection
Acadia
Table Capacity (lbs.)
300
Table Depth (Inches)
31.25
Table Height (Inches)
29.5
Table Shape
Round
Table Surface Material
Wood
Table Top Thickness (Inches)
1.5
Table Weight (lbs.)
48.78
Table Width (in Inches)
30" - 59"
Table Width (Inches)
True Color
White Faux Marble/Black Base
Warranty Information
5 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands