Flash Furniture Acadia 36" Round Wooden Dining Table with X-Base, Gray Faux Concrete/Black Base (STRD36CGT3030)
  5. Breakroom & Dining Tables
Order Flash Furniture Acadia 36" Round Wooden Dining Table with X-Base, Gray Faux Concrete/Black Base (STRD36CGT3030) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24690901
Model #: STRD36CGT3030
Brand: Flash Furniture
1 (1 reviews)
Item #: 901-24690901
Enroll Now
Request bulk pricing
Upgrade the look of any venue with this HPL wrapped tabletop and cast iron base set ideal for commercial venues. Elevate commercial or hospitality spaces with this 36 inch round high-performance gray faux concrete tabletop with included table height base, designed to combine sleek aesthetics with unmatched durability. The premium TopGuard High Pressure Laminate (HPL) surface wraps seamlessly over the edges, offering a high-end look without the maintenance. No visible seams, no peeling or chipping edges, just smooth continuity that enhances every environment. Built on a robust 0.7" hardboard core, the tabletop offers long-lasting structural integrity and supports up to 300 lbs. of static weight. Paired with a black cast iron table height 30" x 30" crisscross base, it’s a stable, stylish solution for restaurants, cafes, and hospitality spaces. With resistance to heat and spills, this table is ideal for busy establishments. Easy to install, clean, and maintain, it includes mounting hardware for a secure setup. Whether you're outfitting a sunny hotel patio or event venue, this table offers the look of luxury and commercial-grade design.
  • Commercial 36" Round Indoor Table with Crisscross Base
  • Overall Dimensions: 36"W x 36"D x 29.5"H
  • Seamless TopGuard High Pressure Laminate Tabletop in Gray Faux Concrete
  • 5 Years Limited Warranty
  • 1.5 Inch Thick Top with 0.7" Hardboard Core
  • Seamless Edge Design Prevents Chipping and Peeling
  • Black 22" x 22" Crisscross Cast Iron Bar Height Base
  • Black 30" x 30" Crisscross Cast Iron Table Height Base
Base or Leg Style
X-Base
Furnishing Color
Gray
Table Depth (Inches)
36
Table Height (Inches)
29.5
Table Weight (lbs.)
52.5
Table Width (in Inches)
30" - 59"
Table Width (Inches)
36
True Color
Gray Faux Concrete/Black Base
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands