Flash Furniture Emmy Oval Wave Activity Table Set, 47.5" x 76", Height Adjustable, Oak/Black (XUG16C304C48OTA)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Classroom & Nursery Furniture
  4. Kids' Chairs & Tables
  5. Classroom & Kids' Tables
  6. Activity Tables & Sets
Order Flash Furniture Emmy Oval Wave Activity Table Set, 47.5" x 76", Height Adjustable, Oak/Black (XUG16C304C48OTA) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24497766
Model #: XUG16C304C48OTA
Brand: Flash Furniture
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Delivery:Fri, May 22 - Wed, May 27
Request bulk pricing
Customers also viewed
Reimagine the classroom with collaborative activity tables that encourage students to develop interpersonal skills. Prepare for a new year by incorporating these modern flexible learning table sets in your classroom that are designed to encourage all students to participate in group learning. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Self-leveling nylon floor glides keep the table from wobbling and protect your floor by sliding smoothly when you need to move it. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, home, rec center, or other public gathering facilities. The plastic stack chairs with 16" seat height are ideal for middle school students.
  • Color: Oak/Material: Chrome, Laminate, Particleboard, Plastic, Steel
  • Seating Capacity: 6
  • Overall Dimensions: 47.5"W x 76"D x 21.25" - 30.25"H; Oval
  • Rated for Commercial Use
  • 9 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
  • Activity Table Size: 47.5"W x 76"L x 21.25-30.25"H
  • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
  • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments
  • Black Powder Coated Upper Legs and Chrome Lower Legs
  • Self-Leveling Nylon Floor Glides prevent scratches and wobbling
  • Ergonomic shell stack chair is UV, heat, and cold protected
  • Bright Nickel, non-corrosive chrome plated frame finish
  • Space-saving design for the classroom, stacks 12 high
  • 3 Year Limited Warranty
Age Set
All Ages
Assembly Information
Partial Assembly Required
Brand
Flash Furniture
Depth in Inches
76
Furnishing Color
Oak
Furnishing Material
Laminate
Height in Inches
30.25
Item Material
Laminated Wood
Leg Style
4 Leg
Number of Pieces
8
Table Shape
Round
Table Type
Table Sets
True Color
Oak
Weight (lbs.)
391.46
Width in Inches
47.5
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands