HON 10500 Series Double Pedestal Desk / Credenza, 72W x 102D, Mocha Finish (HON105DC3P72MO)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Office Desks and Accessories
  4. Office Desks
  5. Credenza Desks
Item #: 901-24300303
Model #: HON105DC3P72MO
Brand: HON
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Ship to: 60069
Delivery:Wed, Jun 24 - Fri, Jun 26
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Double pedestal desk
  • Mocha Typical
  • 29.5"H x 72.0"W x 102.0"D
  • Box/Box/File & File/File
  • Easy to Assemble (ETA)
  • Laminate finish color is Mocha
  • Drawers glide on steel ball-bearings for years of smooth, reliable performance
  • The formal, full-height modesty panel provides privacy below the worksurface
  • Includes four box drawers for supplies, and four file drawers for documents
  • All drawers lock using the same key; lock core can be changed as security needs require
  • Two 3" diameter worksurface grommets for easy cord management
  • Concealed openings in the pedestals allow cords to be routed inside the unit
  • Drawers open fully to give easy access to all contents
  • Leveling glides compensate for uneven floors
  • Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Assembly Information
Full Assembly Required
Base Material
Laminate
Brand
HON
Depth in Inches
102
Desk Depth
50"+
Desk Height
Less than 30"
Desk Pedestal
Double Pedestal
Desk Shape
Rectangular
Desk Top Material
Laminate
Desk Width
60"+
Furnishing Color
Mocha
Furnishing Material
Furniture Mobility
Stationary
Gaming
Non Gaming
Height in Inches
29.33
Home & Computer Desk Type
Executive
Keyboard Tray
No
Made from Solid Wood
No
Number of Drawers
4
Pack Qty
1
Post Consumer Recycled Content
3%
Recycled
Yes
Series or Collection
10500
Shelf Count
Total Recycled Content
38%
True Color
Mocha Cherry
Wall-Mountable
Not Wall-Mountable
Warranty Information
Lifetime
Weight (lbs.)
563
Width in Inches
72
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands