Per each
  1. Home
  2. Tablets & iPads
  3. E-Readers & Tablet Accessories
  4. Tablet Accessories
  5. Tablet & iPad Cases, Covers & Keyboards
Item #: 901-24356950
Model #: IPAD17-9.7-K-RD
Brand: i-Blason
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Customers also viewed
Protect your iPad 9.7 inch (2017 / 2018 Release) with the Kido’s highly protective case that’s built to withstand anything a child might put it through.
  • Constructed of highly protective TPU materials
  • Built to withstand drops, falls and throwing
  • Convenient kid-size carrying handle
  • Includes stand for hands-free movie watching
  • Compatible with Apple New iPad 9.7 inch (2017 & 2018 Release) / iPad 5th Generation/ iPad 6th Generation (Model Number A1822, A1823, A1893, A1954)
Brand
i-Blason
Case & Cover Material
Rubber
Color Family
Red
Depth in Inches
10.4
Height in Inches
10.9
iPad or Tablet Case and Cover Type
Cases
iPad or Tablet Case Integrated Stand
Yes
iPad or Tablet Case Interior Material
Rubber
Pattern
Solid
Screen Size in Inches
9.7
Tablet Generation
iPad (2017 & 2018 Release) / iPad 5th Generation/ iPad 6th Generation
Tablet Screen Size
9" - 9.9"
Width in Inches
4
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands