MRCOOL DIY 5th Gen 9K BTU 23.6 SEER2 Mini-Split Heat Pump w/ 25ft Pre-Charged Line Set R454B 115V (DIY09HPWM115D25)
Per each
  1. Home
  2. Facilities
  3. Heating, Cooling & Air Quality
  4. Heating & Cooling
  5. Air Conditioners
Order MRCOOL DIY 5th Gen 9K BTU 23.6 SEER2 Mini-Split Heat Pump w/ 25ft Pre-Charged Line Set R454B 115V (DIY09HPWM115D25) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-DIY09115D25
Model #: DIY09HPWM115D25
Brand: MRCOOL
4.9 (27 reviews)
Item #: 901-DIY09115D25
Loading...
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Tue, May 19 - Wed, May 20
ASHRAE BTU Rating:
9000 cooling/10000 heating
Request bulk pricing
  • Not compatible with R-410A systems
  • Energy Star certified 23.6 SEER2, 11.5 HSPF2
  • Variable-speed DC inverter compressor technology cuts operating costs
  • Low ambient cooling: cooling down to 5F this feature makes the Mrcool DIY the ideal system for computer server rooms, greenhouses, and any other application that requires cooling all year
  • 5-year parts warranty and 7-Year compressor
  • Follow me-feature, dehumidifying operation, auto mode, louver position memory, and sleep mode
Air Conditioner Mount Type
Wall
Air Conditioner Voltage
115
Air Flow (Maximum CFM)
317.8
ASHRAE BTU Rating
9000 cooling/10000 heating
Brand
MrCool
BTU Rating (ASHRAE)
BTU Rating (DOE SACC)
Built-in Heater
Yes
Color Family
White
Coverage Area (Square Feet)
Up to 400
Depth in Inches
Outdoor: 11.93 Indoor: 7.44
DOE SACC BTU Rating
EER
14
Height in Inches
Outdoor: 21.85 Indoor: 11.69
Mechanical Control Panel
No
Noise Level (decibels)
Outdoor: 54 Indoor: 39.5/33.5/24
Number of Cooling Speeds
3
Programmable
Yes
Remote Control Included
Series or Collection
5th Gen Series
Shipping Carton Size
Outdoor: 16.54" x 36.22" x 27.56" Indoor: 16.34" x 36.02" x 14.37"
Shipping Carton Weight (Lbs)
Outdoor: 83.11 Indoor: 35.49
Suggested Room Size (sq. ft.)
Up to 400
True Color
White
Voltage-volts
115
Warranty Information
Limited Warranty
Weight (lbs.)
Width in Inches
WiFi Capable
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands