MSI PRO DP21 13M-498US Desktop Computer, Intel Core i3-13100, 8GB Memory, 500GB SSD (PRODP2113M498)
Item #: 901-24558757
Model #: PRODP2113M498
Brand: MSI
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Out of stock
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Item is out of stock in your zip code 60069. Please try another zip code.
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
  • 3.4GHz Intel Core i3-13100 quad-core processor with up to 4.5GHz speed and 12MB cache memory
  • 8GB DDR4 SDRAM memory to run multiple programs
  • 500GB M.2 NVMe SSD enables you to store thousands of files
  • Windows 11 Home gives you the familiar feel of Windows with enhanced capabilities
  • Supports WI-FI 6E AX211 (802.11ax) wireless connectivity for easy Internet access
  • Built-in 1 x VGA, 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0, and 1 x LAN (RJ45, 1GbE) ports
  • Includes a mouse and a keyboard for immediate setup
  • 1-year manufacturer limited warranty
All in One Desktop
No
Brand
MSI
Built-In Webcam
No
Computer Audio
High Definition Audio
Computer Graphic Card Type
Integrated
Computer Operating System
Windows 11
Computer Use
Business
CPU Cache Size
12MB
Depth in Inches
8.19
Desktop Includes Monitor
Desktop LAN Data Transfer Rate
10/100/1000Mbps
Desktop Refurbished
Desktop Video Graphics
Intel UHD Graphics 730
Family Model #
13M-498US
Form Factor
Small Form Factor
Graphics Processor
Intel Core i3
Hard Drive Type
SSD
Height in Inches
8.03
Installed RAM
8GB
Memory Speed (MHz)
3200
Memory Type
DDR4 SDRAM
Network Card
Wi-Fi 6E AX211, Gigabit Ethernet Realtek RTL8111H
Number of Display Ports
1
Number of DVI Ports
0
Number of Expansion Bays
2 x 2.5" internal, 1 x M.2 2280 (PCIe/SATA)
Number of HDMI Ports
1
Number of USB Ports
8
Number of Video Output Ports
3
Processor Core Generation
13th
Processor Speed (Ghz)
3.4
Processor Speed (Up to Ghz)
4 to 4.9 GHz
Processor Type
Intel Core i3
RAM Type
DDR4
Series or Collection
PRO DP21
SSD Capacity
500GB
Touch Screen Enabled
True Color
Black
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
2.8
Width in Inches
2.16
Wireless Connectivity
802.11ax
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands