Samsung Q60D Series 85" QLED 4K TV (QN85Q60DAFXZA)
Item #:
901-IM1JP5369
Model #:
QN85Q60DAFXZA
Brand:
Samsung
4.5
(1519 reviews)
Item #:
901-IM1JP5369
Loading...
Out of stock
Not eligible for points
Per each
Product details
Reviews
3D Enabled
Brand
HDR Capable
Refresh Rate
Televisions Display Resolution
Televisions Display Screen Size (in.)
True Color
TV HD Quality
TV Size
TV Type
Weight Pounds
AI Enabled
Aspect Ratios
Backlit Display
Compliance Standards
Connect & Share
Connectivity
Connector, Port or Interface Type(s)
Depth in Inches
Display Contrast Ratio
Height in Inches
Intergrated IO Features
Internet Streaming Services
Series or Collection
VESA Mounting Dimensions (mm.)
Width in Inches
No
Samsung
Yes
60 Hz
3840 x 2160
85
Black
4K Ultra
70" +
LED
60+
N/A
N/A
Yes
Wi-Fi/Bluetooth/USB/HDMI/LAN/Anynet+
3 x HDMI, 2 x USB-A, 1 x Ethernet (LAN), 1 x Digital Audio Out (optical)
44.2
Q60D Series
600 x 400
74.8
No
3840 x 2160
85
Black
4K Ultra
70" +
Smart
TCL
60 Hz
75
70" +
LED
60+
Full Array Local Dimming
Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, HDMI 2.0, Ethernet, USB 3.0, RF Antenna, RCA Composite, Digital Audio
HDMI 2.0, Ethernet, USB, RF Antenna, RCA Composite, Digital Audio
40.3
Fire TV
Q Class
400 x 400
65.6
144 Hz
70" +
AI Enabled
16:9
Quantum Mini-LED Full Array Backlight
HDMI 2.1, HDCP 2.3, Energy Star, VESA Mount Standard
Apple AirPlay 2, Google Cast, Smart View, Bluetooth Audio
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, HDMI, USB, Ethernet
4× HDMI 2.1 (one eARC), 2× USB-A, Ethernet (LAN), Optical Audio Out, RF Tuner
Mega Contrast (Mini-LED Local Dimming)
42.6
HDMI eARC, CI Slot, Digital Audio Output, Ethernet Port
Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV+, HBO Max
QN80H
600 × 400 mm
74.5
Description
- This 85" QLED TV blends right into your wall with a slim design and brings clutter-free minimalism to any room
- Get strong brightness that adapts automatically to match your content with Dual LED
- Features a 3840 x 2160 display resolution for enhanced picture quality
- Equipped with 3 x HDMI, 2 x USB-A, 1 x Ethernet (LAN), 1 x Digital Audio Out (optical) ports
- Weight: 93.7 lbs. (with stand), 91.5 lbs. (without stand)
- Compatible with 600 x 400 VESA mount
- Sights and sounds transformed to 4K with Quantum Processor Lite 4K
- Turn up the volume on sustainability with the innovative SolarCell remote
- Experience clear motion and improved clarity with Motion Xcelerator
- TV dimensions without a stand: 42.7"H x 74.8"W x 1.1"D
- 1-year manufacturer limited warranty
Specifications
3D Enabled
Connect & Share
Connectivity
Depth in Inches
13.6
HDR Capable
Height in Inches
44.2
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
Q60D Series
Televisions Display Resolution
True Color
TV HD Quality
TV Size
70" +