Samsung Q7F Series 55" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN55Q7FAAFXZA)
Per each
This product is not eligible for earning points.
Item #:
369-IM1SG8885
Model #:
QN55Q7FAAFXZA
Brand:
Samsung
4.7
(2019 reviews)
Item #:
369-IM1SG8885
Loading...
Not eligible for points
Per each
Limited quantity available: 1 remaining
Description
Experience 4K clarity and Pantone-certified color accuracy with the Samsung Q7F 55" 4K HDR Smart QLED TV. Samsung's Vision AI and Quantum HDR processing power a Quantum Dot LED panel to produce lifelike imagery with over one billion authentic hues. Wi-Fi is built in for access to streaming and screen mirroring powered by Samsung's One UI Tizen OS. Three HDMI inputs are available to connect your video, audio, and gaming devices with advanced features, such as ALLM, supported. With 4K AI upscaling the Q7F series presents enhanced visual clarity for all sources. Additionally, a built-in 20-watt, 2-channel sound system provides full-range sound with object tracking, or you can connect to an external sound system via optical or eARC connections. Enjoy your content in stunning 4K quality, even if the original source is of lower resolution. Plus, get the most out of what you are watching with AI-optimized color boosted picture and audio quality, enhanced according to the type of content. AI technology analyzes each scene and enhances it for more vivid and dynamic color expression. Even if your content's source quality is lower resolution, Samsung's powerful processing upgrades to near 4K. Appreciate every beautiful shade of color with remarkable precision and vibrancy. With nano-sized Quantum Dots, you can see 100% Color Volume in everything you watch, no matter how bright or dark the scene is. Your TV experiences are secured. Samsung Knox Security protects you from harmful attacks by automatically blocking unauthorized apps and phishing websites. It also safeguards your IoT devices connected to your TV, plus your sensitive information, including your PIN codes and passwords. With regular updates, your TV is always kept safe. Feel like you're in the middle of the action with sound that follows objects on screen. Featuring a virtual top channel, every sound is placed in space and moves with the action, enhancing your sense of immersion. Whether it's a car chase, an intense shootout, or a romantic dinner conversation, you’ll feel like you're right in the middle of it all.
- The Samsung Q7F features a sleek 55" QLED display, making it the perfect centerpiece for your living room or bedroom entertainment setup
- Compatible with a 200x200 mm VESA mount for secure wall installation
Specifications
3D Enabled
No
AI Enabled
AI Enabled
Backlit Display
QLED
Brand
Samsung
Connect & Share
Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Multi-View, ConnecTime
Connectivity
HDMI/Coaxial/Bluetooth/Wi-Fi/Ethernet/USB
Connector, Port or Interface Type(s)
3 x HDMI, 1 x Coaxial, 1 x Ethernet, 1 x USB-A
Depth in Inches
2.4
HDR Capable
Yes
Height in Inches
28
Internet Streaming Services
Samsung TV Plus, Web Browser, SmartThings Hub, Apple AirPlay, Daily+, Gaming Hub
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
Q7F Series
Televisions Display Resolution
3840 x 2160 (70371)
Televisions Display Screen Size (in.)
55
True Color
Black
TV HD Quality
4K Ultra
TV Size
50" to 59"
TV Type
Smart
VESA Mounting Dimensions (mm.)
200x200 mm