Samsung U32J590UQN 32 LED Monitor, Dark Gray/Blue
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computers, Laptops & Monitors
  4. Computer Monitors
  5. LED & LCD Monitors
Order Samsung U32J590UQN 32" LED Monitor, Dark Gray/Blue today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24337543
Model #: U32J590UQN
Brand: Samsung
4.2 (167 reviews)
Item #: 901-24337543
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
  • This large-format 4K monitor has a diagonal measurement of 32"
  • TFT active matrix display technology for better clarity
  • 3840 x 2160 screen resolution delivers excellent detail
  • Provides HDMI and DisplayPort interfaces
  • 16:9 aspect ratio enables widescreen viewing
  • Supports 1.07 billion colors for vivid visuals
  • Viewing angle: 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical
  • Overall dimensions: 21.04"H x 28.7"W x 9.86"D
  • Weighs 13.9lbs.
  • Comes in dark gray/blue
  • 1-year manufacturer limited warranty
# of DVI Ports
0
3D Ready Monitor
No
4K Ultra HD
Not 4K Ultra HD
Anti-Glare Monitor
No
Brand
Samsung
Built-In Webcam
Curved
Not Curved
Depth - With Stand (Inches)
9.86
Display Colors
10-bit
Display Position Adjustable (Tilt)
Yes
Display Technology
TFT Active Matrix
ENERGY STAR Compliant
HDCP Supported
Height - With Stand (Inches)
21.04
Image Brightness (CD per m2)
270
Max Viewing Angle - Horizontal (Degrees)
178
Max Viewing Angle - Vertical (Degrees)
178
Monitor Aspect Ratio
16:9
Monitor Contrast Ratio
Monitor Resolution
3840 x 2160
Monitor Response Time (ms)
4 - 5.9 ms
Monitor Screen Size in Inches
32
Monitor Screen Size Range
27" - 32.9"
Monitor Speakers
Monitor Type
LED
Monitor Use
Everyday
Monitor Weight with Stand (Lbs)
13.9
Number of DisplayPorts
1
Number of HDMI Ports
2
Number of USB Ports
Number of VGA Port(s)
Panel Type
VA
Power Consumption (Off Mode)(Watts)
0.3
Power Consumption (On Mode)(Watts)
59
Power Consumption (Watts)
59
Power-Voltage
AC 120-230
Product Color Family
Gray/Silver
Product Condition
New
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
UJ59 Series
Tilt Angle (deg)
17
Touch Screen Enabled
True Color
Dark Gray/Blue
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
13.9
Widescreen
Yes
Width - With Stand (Inches)
28.7
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands