Snow Joe iONMAX Cordless Snow Blower Kit, 18" x 10" Cut (24V-X2-SB18)
Order Snow Joe iONMAX Cordless Snow Blower Kit, 18" x 10" Cut (24V-X2-SB18) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24465957
Model #: 24V-X2-SB18
Brand: Snow Joe
4 (51 reviews)
Item #: 901-24465957
Loading...
Out of stock
Per each
Ship to: 60069
Item is out of stock in your zip code 60069. Please try another zip code.
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
Frequently bought together
Meet a revolution in cordless snow-clearing technology: 24V-X2-SB18 iONMAX 48V 18" cordless snow blower from Snow Joe. Powered by Snow Joe's exclusive iONMAX 24V lithium-ion battery system, the two included 4Ah batteries provide up to 30 minutes of rechargeable run time, with zero carbon emissions for cleaner air. Cut the cord with iONMAX cordless convenience to blast past the limits of an extension cord, and go anywhere where power is at a premium. Equipped with a heavy-duty rubber-tipped steel blade auger, the 24V-X2-SB18 clears an 18" wide by 10" deep path in a single pass. The powerful 1200W brushless motor plows through up to 700 lbs. per minute, while the integrated scraper bar at the base of the unit clears right to the ground without damaging your deck, driveway, or pavement. Put the powder precisely where you want it: the adjustable chute control rotates 180 degrees to throw snow up to 20' away in any direction. And after dark, the integrated 2W LED headlight lights the way for safer nighttime clearing.
  • Comes in black with blue accents and features rubber-tipped steel blades
  • Two included 4Ah batteries offer up to 30 minutes of rechargeable run time
  • Four-blade auger clears an 18"W x 10"L path in a single pass
  • 1200W brushless motor clears up to 700 lbs. of snow per minute
  • Adjustable crank rotates chute up to 180 degrees to throw snow up to 20' away in any direction
  • Batteries charge up in just under 2 hours
  • 2W LED headlight lights up the night for safer nighttime clearing
  • Weight: 37.5 lbs. (with batteries)
  • Package contents: cordless snow blower, four joint-fixing knobs and bolts, safety key, upper crank rod (assembled), clean-out tool (assembled), two 24V lithium-ion batteries, 24V lithium-ion dual-port charger, user's manual, and registration card
  • 2-year manufacturer limited warranty
Blade Type
Steel
Brand
Snow Joe
Cushioned Grip
No
D-Handle Grip
No
Handle Type
Long
Product Use
Consumer
Shovel, Scraper & Spade Type
Snow
Warranty Information
2 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands