Sylvox Pool Pro 3.0 55 Smart 4K UHD Outdoor AI TV (OT55A2A1GF)
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. TV & Streaming Media
  3. TV & Video
  4. TV Accessories
  5. TVs
Order Sylvox Pool Pro 3.0 55" Smart 4K UHD Outdoor AI TV (OT55A2A1GF) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24680261
Model #: OT55A2A1GFSCS
Brand: Sylvox
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Delivery:Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
  • Smart LED tv delivers stunning 4K UHD picture quality.
  • Weighs approximately 47.7 pounds, making it sturdy yet manageable for installation.
  • VESA 400×200mm mounting standard, making it compatible with most universal outdoor TV wall mounts.
  • 1-Year Limited Warranty
3D Enabled
No
AI Enabled
AI Enabled
Aspect Ratios
12/30/1899 4:09:00 PM
Backlit Display
Direct Lit
Brand
Sylvox
Connect & Share
Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, Ethernet, and built-in Chromecast
Connectivity
Wi-Fi/Bluetooth/USB/HDMI/Ethernet (LAN)/ANT (RF Input)/Audio Out
Connector, Port or Interface Type(s)
3x HDMI Ports, 2x USB Ports, Ethernet (LAN), RF/ANT Input, Optical Audio Out (SPDIF), Analog Audio Out (3.5mm or RCA), Wi-Fi, Bluetooth
Depth in Inches
7.68
Display Contrast Ratio
4000:1
HDR Capable
Yes
Height in Inches
54.33
Internet Streaming Services
Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Hulu, HBO Max, Peacock, Spotify, and more
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
Pool Pro 3.0
Televisions Display Resolution
3840 x 2160
Televisions Display Screen Size (in.)
55
True Color
Space Gray
TV HD Quality
4K Ultra
TV Size
50" to 59"
TV Type
Smart
VESA Mounting Dimensions (mm.)
400x200 mm
Weight Pounds
Width in Inches
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands