Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 12.5" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM125W9GL)
Per each
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computer Accessories & Peripherals
  4. Computer & Laptop Accessories
  5. Computer Privacy Screens & Protectors
  6. Screen Protectors
Order Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 12.5" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM125W9GL) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24680274
Model #: ASM125W9GL
Brand: Targus
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Limited quantity available: 8 remaining
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
Frequently bought together
  • Privacy filter for a 12.5" widescreen laptop display.
  • 16:9 aspect ratio privacy screen protector designed for 12.5" notebooks.
  • Dimensions (H X W): 6.38" x 0.01"
  • Easily installs with a magnetic strip that snaps onto the laptop screen.
  • Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side.
  • Reduces exposure to blue light by nearly 40%.
  • 2-Year Limited Warranty
Anti-Glare Protection
Anti-glare
Anti-Reflection
Anti-Reflection
Anti-Static
Non-Anti-Static
Aspect Ratios
12/30/1899 4:09:00 PM
Attach Mechanism
Magnetic Attach
Blue Light Reduction
40%
Brand
Targus
Device Supported
Laptop
Filter or Screen Protector
Privacy Filter
Framed
No
Height in Inches
6.38
Privacy Screen Type
Privacy Filter
Privacy Viewing Angle
30°
Reversible
Yes
Reversible Surface
Glossy/Matte
Scratch Resistant
No
Screen Size (Diagonal in inches)
12.5
Series or Collection
4Vu
Touch Capability
Yes
Type of Screen
Widescreen
Warranty Information
2 Year
Width in Inches
0.01
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands