Thermaltake Smart Power Supply for Intel ATX 12V v2.3 Motherboard, 500 W, Black (PSSPD0500NPCWUS)
Per each
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computer Parts and Components
  4. Computer Components
  5. Power Supplies
Order Thermaltake Smart Power Supply for Intel ATX 12V v2.3 Motherboard, 500 W, Black (PSSPD0500NPCWUS) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-2111661DHT
Model #: PSSPD0500NPCWUS
Brand: Thermaltake
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Fri, May 22
Request bulk pricing
The Thermaltake smart power supply is compatible with Intel ATX 12V v2. 3 motherboard. The 500 W power supply with 82 - 86 percent efficiency at 20 - 100 percent load, has 120 mm fan for cooling purpose. This black power supply has input voltage rating of 100 - 240 V at 50 - 60 Hz and input current rating of 8 A. This power supply operates at a temperature range of 5 - 40 deg C and has hold up time of 16 ms within 60 percent load. The Thermaltake smart power supply is compatible with Intel ATX 12V v2.3 motherboard. The 500 W power supply with 82 - 86 percent efficiency at 20 - 100 percent load, has 120 mm fan for cooling purpose. This black power supply has input voltage rating of 100 - 240 V at 50 - 60 Hz and input current rating of 8 A. This power supply operates at a temperature range of 5 - 40 deg C and has hold up time of 16 ms within 60 percent load.
  • Suitable for Intel ATX 12V v2.3 motherboards
  • Form factor: Internal
  • Output power: 500 W
  • Efficiency: 82 - 86 percent at 20 - 100 percent load, Power factor correction: Active
  • Interfaces/ports: Two 6-pin PCI-E
  • Cooling system: One 20 mm fan: 1800 RPM+ 10 percent
  • Input voltage: 100 - 240 V, 50 - 60Hz, Input current: 8 A max
  • Dimensions: 86 mmH x 150 mmW x 140 mmD
  • Comes in black color
  • Power good signal: 100 - 500 msec, Hold up time: 16 msec (minimum) within 60 percent load
  • MTBF: 100000 hrs minimum
  • Meets 80 PLUS certified, CE/CB/TUV/UL/FCC
ATX Connector
24 Pin
Brand
Thermaltake
Energy Efficiency Rating
80 PLUS
Frequency (Hz)
50 - 60 Hz
Input Voltage
100 - 240 V
Motherboard Compatibility
ATX
Number of Fans
1
Output Power (Watts)
Output Voltage
500 W
Power Supply Form Factor
Internal
True Color
Black
Watts
500
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands