Thermaltake Toughpower GT 750W ATX 3.1 80 Plus Gold ATX Internal Power Supply, Snow White (PS-TPT-0750FNFAGU-W)
Order Thermaltake Toughpower GT 750W ATX 3.1 80 Plus Gold ATX Internal Power Supply, Snow White (PS-TPT-0750FNFAGU-W) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24634378
Model #: PSTPT0750FNFAUW
Brand: Thermaltake
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Out of stock
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL Power Supplies
Product details
Reviews
Energy Efficiency Rating
Number of Fans
Depth in Inches
Brand
Compatible With
Height in Inches
Input Voltage
Output Voltage
Watts
Power Supply Form Factor
Protection Type
Series or Collection
Frequency (Hz)
True Color
Warranty Information
Weight (lbs.)
Width in Inches
Number of Rails
PCIe Connectors
Output Power (Watts)
Motherboard Compatibility
SATA Connectors
ATX/EPS Compliance
ATX Connector
Connector, Port or Interface Type(s)
80 PLUS Gold
5.51
Thermaltake
compatible with ATX 3.1 standards
3.38
120 V AC 230 V AC
3.3 V DC, 5 V DC, 12 V DC, -12 V DC, 5 V SB
Internal
Over Current Over Voltage Under Voltage Over Power Short Circuit Over Temperature
Toughpower GT
60 Hz
Snow White
5 Year
N/A
5.9
PCIe 12V-2x6 modular interface efficiently powers PCIe 12+4 pin graphics cards
compatible with motherboards that adhere to the ATX 3.1 standard.
ATX 3.1
24 Pin
Toughpower GT Snow Series The fully modular Toughpower Snow GT series is designed to deliver 80 PLUS Gold efficiency and is compatible with ATX 3.1 standards. Its native PCIe 12V-2x6 (12+4 pin) modular interface efficiently powers PCIe 12+4 pin graphics cards. Backed by an extensive 5-year warranty, the Toughpower GT series meets the needs of value-oriented users seeking a new power supply with reliable performance. ATX 3.1 Ready Toughpower GT Snow series is fully compatible with ATX 3.1 specifications which supports up to 200% power excursion, reaches 60% efficiency at low load and complies with required power supply timing standards. PCIe Gen 5.1 Ready Toughpower GT Snow series comes with a PCIe 12V-2x6 connector to offer powerful and stable performance allowing the PSU to natively run next-generation GPUs. The wattage marked on the PCIe 12+4-pin cable connector represents the recommended wattage (Ref. Intel design guideline). The bundled PCIe Gen 5.1 (12+4pin) cable connector of the Toughpower GT Snow 750W can deliver up to 600W for PCIe 12+4pin graphics cards. Ultra Quiet 120mm Hydraulic Bearing Fan with Smart Zero Fan Featuring an 120mm Hydraulic Bearing Fan to keep friction at really low level. Designed with our Smart Zero Fan to adjust the fan speed and minimizes undesired noise. High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation. Fully Modular Low-Profile Cables Offers cable selection for users while powering the system at an advantageous voltage. Low-profile white cables make cable management easier, reduces clutter and increases airflow inside the chassis. Built-in Industrial Grade Protection To protect the hardware, Toughpower GT Snow series is built with industry grade protections: OCP(Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), UVP(Under Voltage Protection), OPP(Over Power Protection), SCP(Short Circuit Protection), OTP(Over Temperature Protection). 80 PLUS Gold Certified Toughpower GT Snow series saves energy through its high energy efficiency up to 90% and is certified to 80 PLUS® Gold.
  • Equipped with a 120mm hydraulic bearing fan.
  • Certified by : CE, UKCA, ICES, TUV, LVD, RCM, CB, FCC, cTUVus, BSMI, CCC, BIS, S-MARK.
ATX Connector
24 Pin
ATX/EPS Compliance
ATX 3.1
Brand
Thermaltake
Compatible With
Depth in Inches
5.51
Energy Efficiency Rating
80 PLUS Gold
Frequency (Hz)
60 Hz
Height in Inches
3.38
Input Voltage
120 V AC 230 V AC
Motherboard Compatibility
Number of Fans
1
Number of Rails
1
Output Power (Watts)
Output Voltage
PCIe Connectors
Power Supply Form Factor
Internal
Protection Type
SATA Connectors
6
Series or Collection
Toughpower GT
True Color
Snow White
Warranty Information
5 Year
Watts
750
Width in Inches
5.9
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands