TPI Corporation Loading Dock Light, Dual Arm, 40 (DKL-40VA-A)
Per each
  1. Home
  2. Facilities
  3. Work Lights
  4. Work Lights
Order TPI Corporation Loading Dock Light, Dual Arm, 40" (DKL-40VA-A) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24565317
Model #: DKL-40VA-A
Brand: TPI Corporation
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Wed, Jun 10 - Thu, Jun 11
Request bulk pricing
  • Dual-arm dock light designed for loading dock and workstation environments
  • Arm length: 40"
  • Features 1.5" square 11-gauge steel tubing in a chip-resistant safety yellow and black powder coating finish for high visibility and durability
  • Meets or exceeds the RoHS and ETL-CUS standards
  • Light source: incandescent bulbs up to 300W (not included)
  • On/off switch and wire guard included on each light head
  • All light heads swivel 300 degrees
  • Electrical outlet is embedded in the arm for direct plug connection from the shade
  • Mounting plate (5"H x 3"W x 0.19"D) attaches with four 3/8" bolts (not supplied)
  • Equipped with a 5' cord set (18/3 SJT, 120V) with NEMA 15-5 grounded plug
  • 5-year manufacturer limited warranty
Brand
TPI Corporation
Cord Length (ft.)
5
Corded or Cordless Work Lights
Corded
Item Material
Steel
Pack Qty
1
Power Source
120V
True Color
Yellow
Warranty Information
5 Year
Width in Inches
40
Work Lights Bulb Type
Incandescent
Work Lights Bulb Wattage
300
Work Lights Type
Loading Dock Light
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands