Westinghouse UX Series 55 Smart LED 4K UHD XUMO TV, Black (WX55UX4800)
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. TV & Streaming Media
  3. TV & Video
  4. TV Accessories
  5. TVs
Order Westinghouse UX Series 55" Smart LED 4K UHD XUMO TV, Black (WX55UX4800) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24656243
Model #: WX55UX4800
Brand: Westinghouse
4.9 (30 reviews)
Item #: 901-24656243
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Delivery:Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
3D Enabled
No
Backlit Display
Direct LED
Brand
Westinghouse
Compliance Standards
ATSC
Connectivity
Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB 2.0, Composite Video, Antenna, RJ-45, Headphone, Digital Optical
Connector, Port or Interface Type(s)
HDMI, USB 2.0, Composite Video, Antenna, RJ-45, Headphone, Digital Optical
Depth in Inches
13.8
Display Contrast Ratio
1300:1
HDR Capable
Yes
Height in Inches
30.1
Internet Streaming Services
Xumo TV
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
UX Series
Televisions Display Resolution
3840 x 2160
True Color
Black
TV HD Quality
4K Ultra
TV Size
50" to 59"
TV Type
Smart
VESA Mounting Dimensions (mm.)
300 x 300
Weight Pounds
5-30
Width in Inches
48.3
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands