World Centric Sugarcane Container Lid, 4.7 x 6.8 x 1.6, Natural, 300/Carton (WORCTLNT16)
Per carton
  1. Home
  2. Coffee, Water & Snacks
  3. Disposable Plates, Cups and Cutlery
  4. Disposable Tableware
  5. Disposable Lids & Sleeves
  6. Disposable Cup Lids
Order World Centric Sugarcane Container Lid, 4.7" x 6.8" x 1.6", Natural, 300/Carton (WORCTLNT16) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-WORCTLNT16
Model #: WORCTLNT16
Brand: World Centric
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per carton
Rewards+ members price
Enroll Now
Limited quantity available: 8 remaining
Ship to: 60069
Free delivery
Tue, May 19 - Wed, May 20
Request bulk pricing
Eco-Verified icon
Eco-Verified
Learn more
Customers also viewed
  • Bio-lining made from plants.
  • For use with hot or cold food items.
  • 100% compostable in two to four months in a commercial composting facility.
  • For Use With World Centric CTNT16, CTNT24, CTNT32 Containers
Bio-based, agricultural residue, or rapidly renewable content
100%
Brand
World Centric
Color Family
Natural Kraft
Compostable
Yes
Disposable Pack Size
Eco-Verified
Yes
Environmental Certification 1
OK Compost Industrial certified
Environmental Design 1
Crop residue content
Individually Wrapped
Unwrapped
Material
Paper
Number of Bowls per Pack
300
Pack Qty
300
Recyclable Material
Recyclable
Selling Quantity
1
Selling Quantity (UOM)
Carton
Series or Collection
No Tree
True Color
Natural
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands