Zebra ZT11142-T01000FZ ZT111 Thermal Transfer POS Printer, USB/Serial/Ethernet/Bluetooth, Black
Per each
  1. Home
  2. Retail Store Supplies
  3. Point of Sale (POS) Equipment and Hardware
  4. Point of Sale (POS) Equipment
  5. POS Printers & Accessories
Item #: 901-IM106HG08
Model #: ZT11142-T01000F
Brand: Zebra
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Limited quantity available: 2 remaining
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
  • The ZT111 measures 10.9" H x 11.4" W x 17.4" D, making it compact enough for tight workspaces while still delivering industrial-level performance.
Brand
Zebra
Character Set
Supports multiple barcode symbologies and font types
Connector, Port or Interface Type(s)
USB 2.0, RS-232 Serial, 10/100 Ethernet, USB Host, Bluetooth Low Energy
Cutting Method
Tear-Bar
Depth in Inches
17
Height in Inches
10.9
Length in Inches
17.4
Maximum Print Resolution (dpi)
203
Maximum Print Width (Inches)
4.09
Media Type
Continuous Label, Die-Cut Label, Notch, Black Mark
Memory
256
POS Connection
USB, Serial, Ethernet, Bluetooth
POS Print Method
Direct Thermal/Thermal Transfer
POS Printer & Accessory Type
Printers
POS Printer Operating System
Windows 7
Print Color
Monochrome
Print Speed (ips)
10
Series
ZT111
Series or Collection
ZT111
True Color
Black
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
16.8
Width in Inches
17.4
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands