Black & Decker 12 Oscillating Desk Fan, 3-Speed, White (BFDT12SW)
Per each
  1. Home
  2. Facilities
  3. Heating, Cooling & Air Quality
  4. Heating & Cooling
  5. General Purpose Fans
Order Black & Decker 12" Oscillating Desk Fan, 3-Speed, White (BFDT12SW) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24629755
Model #: BFDT12SW
Brand: Black & Decker
4.7 (11 reviews)
Item #: 901-24629755
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Frequently bought together
Ideal desktop fan, office fan, table fan, fan for bedroom and so much more With portable dimensions of 13.3" x 9.8" x 18.30" and a weight of 3.5 lbs., our electric fan includes a sturdy base, which allows you to place it easily on a home office table and even kitchen table. Our outstanding room fan and bedside fan comes with 3 speed settings to ensure you get the airflow you desire: Low, Medium & High. Additionally, this table top fan includes an oscillating function to enhance comfort, distribute air evenly throughout a room and improved air cooling. When it comes to high quality portable fans, desk fans and oscillating fans for indoors, ours is built to last, with a focus on safety and durability, providing quiet, powerful cooling. Also included with this top tier portable fan is an adjustable vertical tilt with a cord length of 5 feet.
  • Desk Fan for Home and Office
  • Desk fan, white
  • 12" diameter fan, unit measures 13.3" x 9.8" x 18.3"
  • 6'L power cord
  • Simple button control panel
  • 1 year limited warranty
  • 3 fan speed settings
  • 60-degree oscillation and adjustable 45-degree tilt angle
Brand
Black & Decker
Color Family
White
Fan Position
Adjustable
Fan Power Source
Plug-In
Fan Style
Contemporary
Fan Type
Desk
Noise Rating
Standard
Number of Speed Settings
3
Oscillating
Yes
Remote Control Included
No
Warranty Information
1 Year
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands