Epson EcoTank ET-2980 Wireless All-in-One Color Supertank Printer, White (C11CL41202)
Per each
  1. Home
  2. Printers & Scanners
  3. Printers, Ink and Toner
  4. Printers
  5. Inkjet Printers
  6. Tank Printers
Item #: 901-24630818
Model #: C11CL41202
Brand: Epson
4.3 (1147 reviews)
Item #: 901-24630818
Loading...
Sale
30% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Tomorrow, May 15
(Order within the next 3 hr and 46 min to be eligible to get this item tomorrow)
Request bulk pricing
Frequently bought together
Sale
  • THE PERFECT FAMILY PRINTER — Our affordable wireless cartridge-free printer with 1.44" color screen, auto duplex printing, 100-sheet paper tray and built-in scanner
Automatic Document Feeder (ADF)
No
Black & White Copy Resolution (Up to)
2400
Black & White Copy Speed (cpm)
11
Black & White Print Speed
11 to 20 PPM
Borderless Printing
Borderless Printing
Brand
Epson
Color Copy Resolution (Up to)
2400
Color Copy Speed (cpm)
5.5
Color Print Speed
10 PPM & under
Copy Enlargement % (Up to)
400
Copy Reduction % (Up to)
25
Depth in Inches
13.7
Display Screen Size (Inches)
1.44
Double Sided Printing
Automatic
Height in Inches
7.4
Ink Subscription Service
No
ISO Black & White Print Speed (ipm)
15
ISO Color Print Speed (ipm)
8
Max Print Resolution (dpi)
4800 DPI
Maximum Number of Copies
99
Maximum Number of Paper Trays
1
Maximum Printer Monthly Duty Cycle
Media Types Supported
Plain Paper, Photo Paper Glossy, Photo Paper Semi-Gloss, Presentation Paper Matte, Envelope
Mobile Device Printing
Mobile Device Printing Eligible
Mobile Printing Apps
Monthly Printer Volume
2501+ Pages
Network Ready
Yes
Noise Level (decibels)
45
Number of Users
1-5 Users
Operating Humidity Range
20% - 80%
Operating Temperature Range
50 - 95 degrees Fahrenheit
Output Type
Color
Paper Input Capacity
100
Photo Capable
Photo
Power Consumption (Watts)
13
Printer Capability
Print, Scan, Copy
Printer Collection
ET-2980 White
Printer Condition
New
Printer Connectivity
USB & Wireless
Printer Function
All-in-One
Printer Language
Epson ESC/P-R
Printer Max Paper Size
8.5" x 14" Legal
Printer Output Capacity
30
Printer Portability
Standard
Printer Type
Inkjet
Printer Use
Home Office
Printer Warranty
1 Year Limited
Recommended Monthly Print Volume
800
Reversing Automatic Document Feeder (RADF)
Scanner Resolution
1200 x 2400 DPI
Series or Collection
EcoTank
Standard Number of Paper Trays
1
Supertank
Supertank
Supported Paper Sizes
3.5" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 8.5" x 11", 8.5" x 14"
Touch Screen Display
True Color
White
Types of Display
Color LCD
Weight (lbs.)
11.5
What's in the Printer Box
Wide Format Compatibility
Width in Inches
14.8
Wireless Ready
Wireless
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands