Epson EcoTank ET-4950 Wireless All-in-One Color Supertank Printer, White (C11CL40202)
Per each
  1. Home
  2. Printers & Scanners
  3. Printers, Ink and Toner
  4. Printers
  5. Inkjet Printers
  6. Tank Printers
Item #: 901-24641722
Model #: 14642700
Brand: Epson
4.4 (571 reviews)
Item #: 901-24641722
Loading...
Sale
20% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Tomorrow, May 15
(Order within the next 3 hr and 11 min to be eligible to get this item tomorrow)
Request bulk pricing
Frequently bought together
Sale
  • ADVANCED PRODUCTIVITY FEATURES — Fast 18 black/9 color ISO ppm print speeds with zero warmup time, an Auto Document Feeder, fax, a high-capacity 250-sheet paper tray, auto duplex printing, copying and scanning, and a 2.4" color display for easy navigation
Auto Feeder Capacity (Sheets)
30
Automatic Document Feeder (ADF)
Yes
Black & White Copy Speed (cpm)
11.5
Black & White Print Speed
11 to 20 PPM
Borderless Printing
Borderless Printing
Brand
Epson
Color Copy Speed (cpm)
5.7
Color Print Speed
10 PPM & under
Copy Enlargement % (Up to)
400
Copy Reduction % (Up to)
25
Depth in Inches
13.7
Display Screen Size (Inches)
2.4
Double Sided Printing
Automatic
Family Model #
ET-4950 W
Height in Inches
9.4
Ink Subscription Service
No
ISO Black & White Print Speed (ipm)
18
ISO Color Print Speed (ipm)
9
Max Print Resolution (dpi)
4800 DPI
Maximum Number of Copies
99
Maximum Number of Paper Trays
1
Maximum Printer Monthly Duty Cycle
10,000 Pages
Mobile Device Printing
Mobile Device Printing Eligible
Mobile Printing Apps
Epson Smart Panel app , Epson Remote Print, Apple AirPrint, Android Printing, Mopria Print Service
Monthly Printer Volume
1201 - 2500 Pages
Network Ready
Yes
Noise Level (decibels)
46
Number of Users
1-5 Users
Operating Humidity Range
20% – 80%
Operating Temperature Range
50 °F to 95 °F
Output Type
Color
Paper Input Capacity
250 sheets
Photo Capable
Photo
Power Consumption (Watts)
15
Printer Capability
Print, Scan, Copy, Fax
Printer Collection
ET-4950 W
Printer Condition
New
Printer Connectivity
USB, Wireless, Network Ready
Printer Function
All-in-One
Printer Max Paper Size
8.5" x 14" Legal
Printer Output Capacity
30 sheets
Printer Portability
Standard
Printer System Requirements
Windows, macOS, iOS, Android, ChromeOS
Printer Type
Inkjet
Printer Use
Home Office
Printer Warranty
1 Year Limited
Recommended Monthly Print Volume
Reversing Automatic Document Feeder (RADF)
Scanner Resolution
2400 DPI
Series or Collection
EcoTank
Standard Number of Paper Trays
1
Supertank
Supertank
Supported Paper Sizes
3.5" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 8.5" x 11", 8.5" x 14"
Touch Screen Display
Types of Display
Color LCD
Weight (lbs.)
16.1
What's in the Printer Box
Wide Format Compatibility
No
Width in Inches
14.8
Wireless Ready
Wireless
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands