HON Mod 60W x 30D Single-Pedestal Desk, Traditional Mahogany (HLPLDS60PSTM1)
Per each
  1. Home
  2. Furniture
  3. Office Desks and Accessories
  4. Office Desks
  5. Pedestal & Executive Desks
Item #: 901-24530250
Model #: HONMOD011
Brand: HON
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Per each
Ship to: 60069
Delivery:Wed, Jun 24 - Fri, Jun 26
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Stay productive with this highly durable and easily cleanable rectangular desk
  • Traditional-style desk is made of thermally fused laminate in a mahogany finish
  • Assembled dimensions: 29.5"H x 60"W x 30"D
  • Features one file and two box drawers
  • Organize your life with a sturdy and safe pedestal storage
  • Scratch- and stain-resistant surface features two cable management grommets
  • Assembly required
  • 5-year manufacturer limited warranty
  • Model Option: HLPLDS60PSTM1
Assembly Information
Partial Assembly Required
Base Material
Laminate
Brand
HON
Depth in Inches
30
Desk Depth
30" - 49"
Desk Features
Desktop grommets
Desk Height
30" - 49"
Desk Pedestal
Single Pedestal
Desk Shape
Rectangular
Desk Top Material
Laminate
Desk Width
60"+
Furnishing Color
Mahogany
Furnishing Material
Furnishing Style
Traditional
Furniture Mobility
Stationary
Gaming
Non Gaming
Height in Inches
29.5
Home & Computer Desk Type
Table
Included With Bundle
Desk Shell, Pedestal
Keyboard Tray
No
Made from Solid Wood
No
Number of Drawers
3
Pack Qty
1
Series or Collection
Mod
Shelf Count
True Color
Traditional Mahogany
Wall-Mountable
Not Wall-Mountable
Warranty Information
5 Year
Weight (lbs.)
192
Width in Inches
60
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands