LG 27" LED Monitor, Black (27BP450Y-I)
Order LG 27" LED Monitor, Black (27BP450Y-I) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24608276
Model #: 27BP450Y-I
Brand: LG
3.8 (5 reviews)
Item #: 901-24608276
Loading...
Out of stock
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL Computer Monitors
Product details
Reviews
3D Ready Monitor
4K Ultra HD
Anti-Glare Monitor
Built-In Webcam
Color Family
Curved
Display Position Adjustable (Tilt)
Display Technology
Monitor Aspect Ratio
Monitor Contrast Ratio
Monitor Resolution
Monitor Response Time (ms)
Monitor Screen Size in Inches
Monitor Speakers
Monitor Type
Monitor Use
Number of DisplayPorts
Number of HDMI Ports
Number of USB Ports
Number of VGA Port(s)
Panel Type
Product Condition
Touch Screen Enabled
Widescreen
Adjustable Height
Brand
Depth - With Stand (Inches)
Display Colors
Display Resolution
HDCP Supported
HDR Format
Height - With Stand (Inches)
Horizontal Refresh Rate (kHz)
Image Brightness (CD per m2)
Max Viewing Angle - Horizontal (Degrees)
Max Viewing Angle - Vertical (Degrees)
Monitor Synchronization
Monitor Weight with Stand (Lbs)
Portable
Power Consumption (Off Mode)(Watts)
Power Consumption (On Mode)(Watts)
Power Consumption (Watts)
Power-Voltage
Refresh Rate
Refresh Rate (Hz)
Series or Collection
True Color
Vertical Refresh Rate (Hz)
VESA Mounting Dimensions (mm.)
Warranty Information
Weight (lbs.)
Width - With Stand (Inches)
Currently out of stock
No
Not 4K Ultra HD
Yes
No
Black
Not Curved
Yes
LED Backlight
16:9
1920 x 1080
4 - 5.9 ms
27
LED
Everyday
1
IPS
New
N/A
LG
N/A
11.2
Designed for professionals, the black 27BK550Y-I 27" Monitor from LG helps to minimize color shifts and provides high-quality images, thanks to viewing angles of up to 178°. This display features a native resolution of 1920 x 1080, coverage for 72% of the CIE1996 color gamut, In-Plane Switching (IPS) technology, support for 16.7 million colors, a 16:9 aspect ratio, an anti-glare coating with a 3H hardness rating, a static contrast ratio of 1000:1, a dynamic contrast ratio of 5,000,000:1, a typical brightness level of 250 cd/m2, and a 5 ms response time. LG 27BP450Y-I - LED monitor - 27" - 1920 x 1080 Full HD (1080p) - IPS - 250 cd/m2 - 1000:1 - 5 ms - HDMI, VGA, DisplayPort - black
  • The monitor provides comfortable viewing with versatile screen height/tilt/pivot/swivel adjustments. You can customize the display condition to create a more personal, comfortable workstation. This display can swivel up to 355° ±5° (180° left and right), pivot 180° (90° left and right), tilt from -5 to 35°, and also features a height adjustment of up to 5.1" / 130mm.
  • The monitor can be assembled quickly and easily, without the need for any tools. Also, the wall-mounting design gives you the freedom to take it off the desk and hang it on a wall using a separately sold 100 x 100mm VESA mount.
  • Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz
  • 27" In-Plane Switching (IPS) Panel
  • HDMI 1.4 | DisplayPort 1.2 | DVI | VGA
  • 1000:1 Contrast Ratio
  • Dual 1.2W Speakers & USB 2.0 Hub
  • Supports 16.7 Million Colors
  • Mini PC Connection Available
  • Diagonal: 27 inch
  • Color Bit: 8bit(6bit+FRC)
  • HDMI : 1 each
  • Display Port: Yes
  • Built in Speaker: No
  • Color: Black
  • HDMI 2.0, DisplayPort 1.2
  • Dimensions with Stand: 24.1 x 20.7 x 9.8 (inches)
  • TAA Compliant
3D Ready Monitor
4K Ultra HD
Not 4K Ultra HD
Anti-Glare Monitor
Brand
LG
Built-In Webcam
Color Family
Black
Curved
Not Curved
Display Technology
LED Backlight
Monitor Aspect Ratio
16:9
Monitor Contrast Ratio
1000:1
Monitor Resolution
1920 x 1080
Monitor Response Time (ms)
4 - 5.9 ms
Monitor Screen Size in Inches
27
Monitor Speakers
Monitor Type
LED
Monitor Use
Everyday
Number of DisplayPorts
1
Number of HDMI Ports
Number of USB Ports
0
Number of VGA Port(s)
Panel Type
IPS
Product Condition
New
Touch Screen Enabled
Weight (lbs.)
11.2
Widescreen
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands