Linsay Octa Core 10.1" Tablet, 128GB Storage, Android 15, Bundled with Pink Style Keyboard and Stylus Pen (F10IPGKEYPIN)
Per each
  1. Home
  2. Tablets & iPads
  3. Tablets & iPads
  4. Tablets & iPads
Order Linsay Octa Core 10.1" Tablet, 128GB Storage, Android 15, Bundled with Pink Style Keyboard and Stylus Pen (F10IPGKEYPIN) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24606983
Model #: F10IPGKEYPIN
Brand: LINSAY
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Sale
30% off
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Wed, May 20 - Thu, May 21
Request bulk pricing
LINSAY Octa Core 10.1" Tablet, 128GB Storage, Android 15, Bundled with Pink Style Keyboard and Stylus Pen Meet the 10.1 in. LINSAY High End Octa Core Processor with 4GB RAM 128GB Storage 1280x800 IPS Screen High Resolution Tablet with Pen Stylus and Google Android OS 15 Keeps You in Touch. Stay connected with the easy-to-use LINSAY Octa Core 10 in. capacitive tablet bundle with Google Android 15. This high-tech tablet is a flexible and powerful mobile Internet solution. Multi-task with the 10.1 in. Capacitive 1280x800 IPS Touch Screen and Android 15 Operating System along with 128GB Internal Memory and customize your home screen with favorite games, social media tools, productivity apps and more. You'll find that the 10 in. tablet bundle Google Android OS 15 makes staying connected a snap. Email, browse the web and reach out to friends and family no matter where you are, right from your hand-held device. Capture and share all of life's best moments with the tablet's built-in Front and Rear Camera. Listen to your favorite music or watch TV and movies with clear audio through built-in stereo speakers. No matter how you choose to use your device, you'll find this tablet offers a powerful solution for both productivity and entertainment.
  • 10.1" IPS Touchscreen (1280 x 800): Enjoy sharp visuals and vibrant colors with wide viewing angles - ideal for streaming, browsing, reading, and multitasking on the go.
2-in-1
Not 2-in-1
Audio Playback
Stereo
Battery Capacity (Wh)
5
Battery Life
4 to 6 hours
Bluetooth Compatible
Yes
Brand
LINSAY
Color Family
Pink
Connectivity (Wireless)
802.11/a/b/g/n
Connector, Port or Interface Type(s)
Micro SD CARD port up to 512GB, USB - C Port, 2 Stereo Speaker, Earphone
Depth in Inches
8.5
Expandable Memory (GB)
512
Front Camera (MP)
2
Height in Inches
12.1
Memory Capacity
4GB RAM
Memory Type
SSD
Mobile Broadband Access
Wi-Fi
Operating Platform
Android
Pixel Density (PPI)
2000
Processor Grouping
Non-Intel
Processor Speed (Ghz)
1.4
Product Condition
New
Rear Camera (MP)
5
Screen Size in Inches
10.1
Series or Collection
F10IPGKEYPIN
Tablet Aspect Ratio
16:09
Tablet Memory Capacity
128GB
Tablet Model
Other
Tablet Processor
OCTA-CORE
Tablet RAM
4GB
Tablet Resolution
1280X800 IPS
Tablet Screen Size
10" - 10.9"
Tablet Use
Everyday
Tablet Weight
1 to 2.9 lbs.
True Color
Pink
Type of SD Card Slot
microSD
USB Type
USB-C
Video Playback
720p
Video Quality
720
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
3
Width in Inches
1
WiFi Type
WiFi
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands