Luxor Mobile 12-Section Modular Classroom Storage Cabinet, 28.75H x 18.2D, White (MBS-STR-21-12S)
Per each
  1. Home
  2. Education
  3. Classroom Supplies
  4. Classroom Storage & Organization
  5. Classroom Storage & Organization
  6. Storage Bins & Baskets
Item #: 901-24573525
Model #: MBS-STR-21-12S
Brand: Luxor
4 (1 reviews)
Item #: 901-24573525
Loading...
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Delivery:Thu, May 21 - Fri, May 22
# of Compartments:
12
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • Dimensions: 28.75"H x 18.2"W x 18.2"D (each module); 3"H x 12.25"W x 16.75"D (bin)
  • Each module features six removable bins (12 in total)
  • Modules weight capacity is 220 lbs.; each bin holds up to 20 lbs.
  • Full assembly required
  • Bins are made of clear plastic, making it easier to see their contents
  • Built-in safety feature prevents bins from accidentally pulling off their tracks
  • Bin handles include ticket inserts for standard labels
  • Tabletop surface provides a supplemental work area
  • Included dry-erase whiteboard side panel for sharing of ideas
  • Included pegboard side panel provides additional option for organization of supplies (0.25" holes spaced 1" apart center-to-center, compatible with standard pegboard hooks, loops, and bins)
  • Included hardware ensures secure connections between modules
# of Compartments
12
Assembly Information
Full assembly required
Brand
Luxor
Capacity (lbs.)
220
Depth in Inches
18.2
Furnishing Color
White
Furnishing Material
Mixed Materials
Height in Inches
28.75
Mobile Capability
Mobile Capable
Number of Shelves
10+
School Grade
Multi-Grade
Selling Quantity
1
Selling Quantity (UOM)
Each
True Color
White
Type of Storage
Storage Cabinets
Weight Capacity Per Shelf (Lbs)
20
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands