Philips Professional B-Line 58" Wall Mountable Television for Digital Signage (58BFL2114/27)
Order Philips Professional B-Line 58" Wall Mountable Television for Digital Signage (58BFL2114/27) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24478014
Model #: 58BFL2114/27
Brand: Philips
5 (1 reviews)
Item #: 901-24478014
Loading...
Out of stock
Per each
Rewards+ members price
Enroll Now
Ship to: 60069
Item is out of stock in your zip code 60069. Please try another zip code.
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
  • This television is perfect for digital signage applications
  • Display diagonal size is 58"
  • Input signal ports: HDMI
  • Dimensions: 29.92"H x 51.26"W x 3.39"D, weight: 33.29 lbs.
  • Features VESA 300mm x 200mm mount interface
  • Power source: AC 120-240V; 50-60Hz
  • Wireless connectivity: 802.11ac wireless LAN, Wi-Fi Direct
  • Features 4K 3840x2160 Ultra HD resolution; 350-nit brightness
  • Two 10W built-in speakers
  • Maximum power consumption: 157W; typical power consumption: 77W
  • Operates at temperatures of 32-104 degrees Fahrenheit
  • Included accessories: remote control, two AAA batteries, and power cord
Brand
Philips
Depth in Inches
3.39
Digital Signage Type
Television
Height in Inches
29.92
Mount Style
Wall Mountable
Screen Size in Inches
58
Series or Collection
Professional B-Line
True Color
Black
Weight (lbs.)
33.29
Width in Inches
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands