Samsung ViewFinity S9 49 Curved 120Hz LCD Monitor, Black (LS49C954UANXZA)
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computers, Laptops & Monitors
  4. Computer Monitors
  5. Curved Monitors
Order Samsung ViewFinity S9 49" Curved 120Hz LCD Monitor, Black (LS49C954UANXZA) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-IM1JK1330
Model #: S49C954UAN
Brand: Samsung
2.7 (3 reviews)
Item #: 901-IM1JK1330
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Delivery:Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Expand your creative realm with Samsung ViewFinity S9 monitor. Immerse yourself in enhanced productivity for all your projects. A 49" 1000R curved display wraps around you in 32:9 aspect ratio, closely matching your field of view. You can see and do more with a wide screen in Dual QHD.
  • A 49" 1000R curved display wraps around you, closely matching your field of view
  • You can see and do more with a wide screen in Dual QHD (5120 x 1440) resolution
  • Tap into DisplayPort, two HDMI inputs, USB and USB Type-C inputs that support 90W charging
  • Monitor aspect ratio: 32:9
  • With built-in 5W speakers you can free up desk space, minimize connections for a more efficient working environment, and listen to your favorite content with ease
  • Monitor's weight: 23.37 lbs.
  • DisplayHDR 400 support brings a high dynamic range of luminous blacks and whites to the screen
  • With a virtually borderless design, stay focused on your work with fewer distractions
  • A sleek metal design fits your style in any space
  • The 120Hz refresh rate keeps your screen running smoothly when playing games for a more immersive experience, and reduces lag when scrolling through Internet and work apps
3D Ready Monitor
No
4K Ultra HD
Not 4K Ultra HD
Anti-Glare Monitor
Yes
Brand
Samsung
Built-In Webcam
No
Color Family
Black
Curved
Curved
Depth - With Stand (Inches)
11.57
Display Position Adjustable (Tilt)
Yes
Display Technology
LED backlight
HDCP Supported
Height - With Stand (Inches)
22.38
Image Brightness (CD per m2)
350
Max Viewing Angle - Horizontal (Degrees)
178
Max Viewing Angle - Vertical (Degrees)
178
Monitor Aspect Ratio
32:9
Monitor Contrast Ratio
Monitor Resolution
5120 x 1440
Monitor Response Time (ms)
4 - 5.9 ms
Monitor Screen Size in Inches
49
Monitor Speakers
Monitor Type
LCD
Monitor Use
Everyday
Monitor Weight with Stand (Lbs)
34.4
Number of DisplayPorts
1
Number of HDMI Ports
2
Number of USB Ports
4
Panel Type
VA
Power-Voltage
AC 100-240
Product Condition
New
Refresh Rate (Hz)
120
Series or Collection
ViewFinity S9
Tilt Angle (deg)
11
Touch Screen Enabled
True Color
Black
Weight (lbs.)
Widescreen
Width - With Stand (Inches)
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands