SideTrak Swivel 14 60 Hz LED Portable Monitor, Black (STTL14BL)
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. Computers & Accessories
  3. Computers, Laptops & Monitors
  4. Computer Monitors
  5. Portable Monitors
Order SideTrak Swivel 14" 60 Hz LED Portable Monitor, Black (STTL14BL) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24501661
Model #: STTL14BL
Brand: SideTrak
Not yet rated. Be the first to Write a review!
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 22 - Tue, May 26
Request bulk pricing
Customers also viewed
  • LED monitor with 14" screen for your viewing pleasure
  • TFT active matrix display technology for better clarity
  • 1920 x 1080 screen resolution delivers excellent detail
  • 16:9 aspect ratio enables widescreen viewing
  • Weighs 1.5 lbs.
  • 1-year manufacturer limited warranty
  • Package includes DisplayPort - DisplayPort Cable
# of DVI Ports
0
3D Ready Monitor
No
4K Ultra HD
Not 4K Ultra HD
Anti-Glare Monitor
No
Brand
SideTrak
Built-In Webcam
Curved
Not Curved
Display Technology
TFT Active Matrix
Image Brightness (CD per m2)
250
Monitor Aspect Ratio
16:9
Monitor Contrast Ratio
1000:2
Monitor Resolution
1920 x 1080
Monitor Response Time (ms)
Greater than 10 ms
Monitor Screen Size in Inches
14
Monitor Screen Size Range
Less than 22.9"
Monitor Speakers
Monitor Type
LED
Monitor Use
Everyday
Number of DisplayPorts
Number of HDMI Ports
2
Number of USB Ports
2
Panel Type
IPS
Power Consumption (On Mode)(Watts)
3.9
Power Consumption (Watts)
3.9
Product Color Family
Black
Product Condition
New
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
Swivel
Touch Screen Enabled
True Color
Black
Warranty Information
1 Year
Weight (lbs.)
1.5
Widescreen
Yes
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands