Westinghouse HX Series 32 720p TV, Black (WD32HX1201)
Per each
This product is not eligible for earning points.
  1. Home
  2. TV & Streaming Media
  3. TV & Video
  4. TV Accessories
  5. TVs
Order Westinghouse HX Series 32" 720p TV, Black (WD32HX1201) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24612760
Model #: WSWD32HX1201
Brand: Westinghouse
4.7 (215 reviews)
Item #: 901-24612760
Loading...
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Fri, May 15 - Mon, May 18
Request bulk pricing
Westinghouse - 32" HD TV Westinghouse's 32-inch flat screen TV offers an elevated viewing experience with crisp high-definition visuals and reduced motion blur. The 720p HD LED backlit LCD display and smooth 60Hz refresh rate ensures precise picture quality and consistent illumination across the screen for immersive entertainment and content consumption. Featuring HDMI and USB ports designed for seamless one-cable connection to video game consoles, DVD players, or your favorite streaming box/device. The TV also comes equipped with additional ports and inputs, including - but not limited to - Optical Digital out for enhanced multi-channel audio and a coax port for cable boxes and antennas. You can connect the TV to your PC to use as a home office monitor! With a slim, compact design, this 32" non-smart TV is ideal for small living and working spaces, such as the office, kitchen, garage, or kids' bedroom; it even makes for a great RV camper TV (12V inverter required). It's VESA compatible and light enough to be mounted on the wall for additional space-saving convenience. Additionally, this Westinghouse TV is equipped with built-in V-chip that allows you to closely monitor over-the-air and digital cable broadcasts, tailoring your child's viewing experience with safe and age-appropriate programs. Experience maximized entertainment your way with Westinghouse.
  • SPACE-SAVING: This small non-smart TV will fit in any office, kids' bedroom, kitchen, garage, or RV camper (12V inverter required). Can be used as a PC monitor with the HDMI and VGA inputs.
3D Enabled
No
Backlit Display
No
Brand
Westinghouse
Compliance Standards
UL
Connectivity
3 HDMI, 1 COMPOSITE VIDEO, I DIGITAL AUDIO
Connector, Port or Interface Type(s)
HDMI, USB, VGA, Composite Audio & Video
Depth in Inches
6.3
Display Contrast Ratio
1200:1
HDR Capable
Height in Inches
18.7
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
HX Series
Televisions Display Resolution
1024 x 768
Televisions Display Screen Size (in.)
32
TV HD Quality
720p
TV Size
30" to 39"
TV Type
LED
VESA Mounting Dimensions (mm.)
100 x 100
Weight Pounds
5-30
Width in Inches
28.8
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands