Westinghouse UX Series 58" Smart LED 4K UHD XUMO TV, Black (WX58UX4800)
Order Westinghouse UX Series 58" Smart LED 4K UHD XUMO TV, Black (WX58UX4800) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24656244
Model #: WX58UX4800
Brand: Westinghouse
4.9 (31 reviews)
Item #: 901-24656244
Loading...
Out of stock
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL TVs
Product details
Reviews
3D Enabled
Backlit Display
Brand
Compliance Standards
Connectivity
Connector, Port or Interface Type(s)
Depth in Inches
HDR Capable
Internet Streaming Services
Refresh Rate
Series or Collection
Televisions Display Resolution
True Color
TV HD Quality
TV Size
TV Type
VESA Mounting Dimensions (mm.)
Weight Pounds
Display Contrast Ratio
Height in Inches
Televisions Display Screen Size (in.)
Width in Inches
No
Direct LED
Westinghouse
ATSC
Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB 2.0, Composite Video, Antenna, RJ-45, Headphone, Digital Optical
HDMI, USB 2.0, Composite Video, Antenna, RJ-45, Headphone, Digital Optical
Yes
Xumo TV
60 Hz
UX Series
3840 x 2160
Black
4K Ultra
50" to 59"
Smart
300 x 300
5-30
N/A
50.6
3D Enabled
No
Backlit Display
Direct LED
Brand
Westinghouse
Compliance Standards
ATSC
Connectivity
Depth in Inches
13.8
Display Contrast Ratio
5000:1
HDR Capable
Yes
Height in Inches
31.7
Internet Streaming Services
Xumo TV
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
UX Series
Televisions Display Resolution
3840 x 2160
True Color
Black
TV HD Quality
4K Ultra
TV Size
50" to 59"
TV Type
Smart
VESA Mounting Dimensions (mm.)
300 x 300
Weight Pounds
5-30
Width in Inches
50.6
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands