Westinghouse 55" Edgeless 4K UHD Roku TV (WR55EX4300)
Order Westinghouse 55" Edgeless 4K UHD Roku TV (WR55EX4300) today at Quill.com and get fast shipping. Stack coupons to get free gifts & extra discounts!
Item #: 901-24612752
Model #: WSWR55EX4300
Brand: Westinghouse
4.8 (434 reviews)
Item #: 901-24612752
Loading...
Out of stock
Not eligible for points
Per each
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL TVs
Product details
Reviews
3D Enabled
Backlit Display
Brand
Depth in Inches
Display Contrast Ratio
HDR Capable
Internet Streaming Services
Refresh Rate
Televisions Display Resolution
True Color
TV HD Quality
TV Size
TV Type
VESA Mounting Dimensions (mm.)
Weight Pounds
Width in Inches
Compliance Standards
Connectivity
Connector, Port or Interface Type(s)
Height in Inches
Series or Collection
Televisions Display Screen Size (in.)
No
Direct LED
Westinghouse
3.5
Yes
ROKU TV
60 Hz
3840 x 2160
Black
4K Ultra
50" to 59"
LED
300 x 300
5-30
N/A
HDMI, Compostite VIdeo, Ethernet, Headhpone, Optical Digital, RF, USB, Wi-fi
HDMI, Compostite VIdeo, Ethernet, Headhpone, Optical Digital, RF, USB
EX Series
54.6
Frequently bought together
Out of stock
Elevate your home entertainment experience with the Westinghouse 55" Edgeless 4K UHD Roku TV. Featuring a bezel-less design for immersive viewing, this smart TV combines 4K Ultra HD clarity with the endless streaming possibilities of Roku TV. From Westinghouse.
3D Enabled
No
Backlit Display
Direct LED
Brand
Westinghouse
Connectivity
Depth in Inches
3.5
Display Contrast Ratio
5000:1
HDR Capable
Yes
Height in Inches
28
Internet Streaming Services
ROKU TV
Refresh Rate
60 Hz
Series or Collection
EX Series
Televisions Display Resolution
3840 x 2160
54.6
True Color
Black
TV HD Quality
4K Ultra
TV Size
50" to 59"
TV Type
LED
VESA Mounting Dimensions (mm.)
300 x 300
Weight Pounds
5-30
Width in Inches
48.3
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands