Epson DS-530 II Duplex Document Scanner, White/Black (B11B261202)
Item #: 901-24476837
Model #: B11B261202
Brand: Epson
4.8 (29 reviews)
Item #: 901-24476837
Loading...
Out of stock
Per each
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL Scanners
Product details
Reviews
Width in Inches
Connector, Port or Interface Type(s)
Family Model #
Length in Inches
Operating Humidity Range
Operating Temperature Range
Power Source Information
Series or Collection
Epson
6.6
50 Sheets
Autoload
Duplexing
24 bits
6.9
PDF
Up to 8.5" x any
Microsoft Windows, Apple macOS
11
21-40
USB
3 Year Manufacturer Limited Warranty
8.1
N/A
DS-530 II
N/A
10-80% (noncondensing)
Frequently bought together
Customers also viewed
The fast, dependable color scanner for efficient document management The DS-530 II color duplex document scanner is the smart choice for business document management, offering fast, efficient performance. Featuring speeds up to 35 ppm/70 ipm, this powerful, compact performer offers a peak daily duty cycle of up to 5,500 sheets and includes TWAIN and ISIS drivers for seamless integration with most existing document management systems. Advanced paper feed technologies such as blank page removal, auto rotation, auto cropping, Dirt Detection and Paper Protection help enhance productivity, while a 50-page Auto Document Feeder saves time. And it comes with an industry-leading 3-year limited warranty with Next-Business-Day Whole Unit Exchange.
  • Fast scan speeds, from a leader in image capturing technology — up to 35 ppm/70 ipm; one-pass duplex scanning
  • Easily scan stacks of documents — robust design with 50-page Auto Document Feeder (ADF)
  • Versatile paper handling — scan stacks of business and ID cards, single sheets, extra-long pages up to 240", and folded pages up to 11" x 17"
Depth in Inches
6.6
Document Feeder Capacity
50 Sheets
Family Model #
DS-530 II
Grayscale Depth
24 bits
Height in Inches
6.9
Max Document Size
Up to 8.5" x any
Operating Humidity Range
10-80% (noncondensing)
Power Consumption (Watts)
11
Scanner Connectivity
USB
Weight (lbs.)
8.1
Width in Inches
11.6
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands