Epson DS-575W II Duplex Document Scanner, White/Black (B11B263202)
Item #: 901-24476838
Model #: B11B263202
Brand: Epson
4.9 (18 reviews)
Item #: 901-24476838
Loading...
Out of stock
Per each
Ship to: 60069
Notify me when this product is back in stock
Submit
Please note: Pricing is subject to change.
Request bulk pricing
We have similar products in stock NOW! CLICK TO SHOP ALL Scanners
Product details
Reviews
Width in Inches
Connector, Port or Interface Type(s)
Family Model #
Length in Inches
Operating Temperature Range
Series or Collection
Epson
6.6
50 Sheets
Autoload
Duplexing
24 bits
6.9
PDF
Up to 8.5" x any
15-80% (noncondensing)
Microsoft Windows, Apple macOS
12
120/230VAC, 50-60Hz
21-40
USB/Wireless
3 Year Manufacturer Limited Warranty
8.1
N/A
DS-575W II
N/A
Frequently bought together
Customers also viewed
The wireless color scanner for fast, efficient document management Delivering high-quality scans at up to 35 ppm/70 ipm, the DS-575W II color scanner offers efficient document management for busy businesses. Get easy wireless setup with the Epson Smart Panel app. Wirelessly scan to smartphones, tablets or online storage accounts. Quickly scan stacks of pages via the 50-sheet ADF. Included TWAIN and ISIS drivers ensure easy integration with most existing software, while a peak daily duty cycle of up to 5,500 sheets helps enhance productivity. And it’s all backed by an industry-leading 3-year limited warranty with Next-Business-Day Whole Unit Exchange.
  • Fast scan speeds, from a leader in image capturing technology — up to 35 ppm/70 ipm; 1-pass duplex scanning
  • Easily scan stacks of documents — 50-page Auto Document Feeder (ADF)
  • Versatile paper handling — scan stacks of business and ID cards, single sheets and extra-long pages up to 240" and folded pages up to 11" x 17"
Depth in Inches
6.6
Document Feeder Capacity
50 Sheets
Family Model #
DS-575W II
Grayscale Depth
24 bits
Height in Inches
6.9
Max Document Size
Up to 8.5" x any
Operating Humidity Range
15-80% (noncondensing)
Power Consumption (Watts)
12
Power Source Information
120/230VAC, 50-60Hz
Scanner Connectivity
USB/Wireless
Weight (lbs.)
8.1
Width in Inches
11.6
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands