Epson DS-80W USB/Wireless Portable Document Scanner, White (B11B253202)
Item #:
Model #:
B11B253202
Brand:
Epson
4.4
(20 reviews)
Item #:
Loading...
Out of stock
Per each
Product details
Reviews
Brand
Connector, Port or Interface Type(s)
Depth in Inches
Document Feeder Type
Duplexing
Grayscale Depth
Height in Inches
Max Document Size
OS Compatibility
Refurbished Scanner
Scan Method
Scan Speed (ppm)
Scanner Connectivity
Scanner Resolution
Scanner Type
Scanner Use
Sensor Types
True Color
Width in Inches
Document Feeder Capacity
Family Model #
Image File Formats
Length in Inches
Operating Humidity Range
Operating Temperature Range
Power Consumption (Watts)
Power Source Information
Series or Collection
Warranty Information
Weight (lbs.)
ENERGY STAR certified
Eco-Verified
Epson
USB
1.8
Manual load
No Duplexing
16-bit Input; 8-bit Output
1.3
Up to 8.5" x any
No
Sheet
1-20
USB/Wireless
1200 DPI
Portable
Document
CIS
White
10.7
N/A
N/A
Operation: 2.5 W (USB), Operation: 4.5 W (Wireless, Battery), Ready: 1.3 W (USB), Ready: 3.0 W (Wireless, Battery), Sleep: 1.0 W, Power Off: 0.3 W
DS-80W
.66
Yes
Yes
USB
1.9
Manual load
No Duplexing
16-bit Input; 8-bit Output
1.3
Up to 8.5" x any
No
Sheet
1-20
600 DPI
Portable
Document
CIS
White
10.7
2.5 W (Operation), 1.3 W (Ready), 1 W (sleep mode)
DS-70
.59
USB 2.0 x 1
1.8
Up to 8.5" x any
Microsoft Windows
USB/Wireless
600 x 600 Dpi
Black
ES-60W
PDF
AC Supply, Power Adapter
WorkForce
1 Year Limited
0.66
8 bits
Up to 8.5" x any
Microsoft Windows, Apple macOS
600 DPI
Receipt
Color Contact Image Sensor (CIS)
White/Black
RR-70W
PDF
10-85%
41°-95°F
2.7
USB bus
RapidReceipt
1 Year Manufacturer Limited Warranty
0.66
Iris
2
Up to 8.5" x 11"
Windows,Mac OS
1200 DPI
Black
11.14
JPEG, PDF
0.8
Customers also viewed
Item #:901-24411284
3
Per each
Item #:901-24411285
19% off
3.3
Item #:901-DS7500
5
4.9
4.3
4.2
4.2
18% off
Description
The wireless portable scanner with best-in-class speed
- Groundbreaking speed - scans a single page in as fast as 4 seconds
- Wirelessly scan critical documents - scan to a PC, Mac, iOS or Android device
- World-class service and support - 3-year limited warranty with Next-Business-Day Replacement
- Convenient LCD - displays both wireless status and battery level
- Create editable text and searchable PDFs - OCR and document management software included
- Versatile paper handling - scans documents up to 8.5" x 72", as well as business/ID cards and receipts
Specifications
Depth in Inches
Document Feeder Type
Duplexing
Eco-Verified
ENERGY STAR certified
Grayscale Depth
Height in Inches
Max Document Size
Up to 8.5" x any
OS Compatibility
Power Consumption (Watts)