Epson DS DS-770 II Duplex Document Scanner, White/Black (B11B262201)
Item #:
Model #:
B11B262201
Brand:
Epson
4.7
(18 reviews)
Item #:
Loading...
Out of stock
Per each
Product details
Reviews
Brand
Document Feeder Capacity
Document Feeder Type
Duplexing
Grayscale Depth
Image File Formats
Max Document Size
OS Compatibility
Refurbished Scanner
Scan Method
Scanner Connectivity
Scanner Resolution
Scanner Type
Scanner Use
Sensor Types
True Color
Warranty Information
Weight (lbs.)
Connector, Port or Interface Type(s)
Depth in Inches
Family Model #
Height in Inches
Length in Inches
Operating Humidity Range
Operating Temperature Range
Power Consumption (Watts)
Power Source Information
Scan Speed (ppm)
Series or Collection
Width in Inches
Epson
100 Sheets
Autoload
Duplexing
24 bits
PDF
Up to 8.5" x any
Microsoft Windows, Apple macOS
No
Sheet
USB
600 x 600 Dpi
Desktop
Document
Contact Image Sensor (CIS)
White/Black
3 Year Manufacturer Limited Warranty
8.1
N/A
7.7
DS-770 II
11.7
N/A
10-80% (noncondensing)
12
120/230VAC
41-60
12.5
100 Sheets
Autoload
24 bits
Up to 8.5" x any
Microsoft Windows, Apple macOS
No
Sheet
USB
600 x 600 Dpi
Desktop
Document
CIS
White/Black
7.9
1 x USB 3.0 Port
8.3
8.5
18
AC Supply, Power Adapter
61-80
WorkForce DS-870
11.6
8 bits
PDF
Up to 8.5" x any
USB/Ethernet
Contact Image Sensor (CIS)
7.9
8.3
DS-730N
8.5
15-80% (noncondensing)
14
120/230VAC, 50-60Hz
11.7
50 Sheets
Up to 8.5" x any
600 DPI
Color Contact Image Sensor
Black
1 Year Manufacturer Limited Warranty
8.1
USB 3.0
11.6
ES-400 II
6.9
15-80%
41°-95°F
11
AC Adapter
WorkForce
6.6
Up to 8.5" x any
Wired/Ethernet
8.16
6.6
B11B265201
6.5
15
DS-790WN
Frequently bought together
Total
Customers also viewed
Item #:901-24411284
3
Per each
Item #:901-24411285
19% off
3.3
Item #:901-DS7500
5
4.9
4.3
4.2
4.2
18% off
Description
The high-speed document scanner for easy integration in busy workgroups
The perfect choice for heavy-use environments, the fast, efficient DS-770 II document scanner delivers high-quality scans up to 45 ppm/90 ipm. It features a robust 100-page Auto Document Feeder and includes TWAIN and ISIS drivers for easy integration with most existing professional document management systems. A peak daily duty cycle up to 7,000 sheets helps enhance productivity for busy workgroups. The DS-770 II scans to online storage accounts, so you can efficiently send critical documents to their destination. And, it’s all backed by an industry-leading 3-year limited warranty, with an Advance Exchange program featuring free Next-Business-Day shipping.
- Fast scan speeds, from a leader in image capturing technology - up to 45 ppm/90 ipm; 1-pass duplex scanning
- Versatile paper handling - scan stacks of business and ID cards, single sheets, extra-long pages up to 240" and folded pages up to 11" x 17"
Specifications
Depth in Inches
7.7
Document Feeder Capacity
Document Feeder Type
Family Model #
DS-770 II
Grayscale Depth
Height in Inches
Image File Formats
Max Document Size
Up to 8.5" x any
Operating Humidity Range
10-80% (noncondensing)