Epson DS-730N Duplex Document Scanner, White/Black (B11B259201)
Per each
  1. Home
  2. Printers & Scanners
  3. Scanners & Scanner Accessories
  4. Scanners
  5. Document Scanners
Item #: 901-24476841
Model #: B11B259201
Brand: Epson
4.9 (40 reviews)
Item #: 901-24476841
Loading...
Per each
Ship to: 60069
Free delivery
Mon, May 18 - Tue, May 19
Request bulk pricing
Frequently bought together
Customers also viewed
Affordable document scanner with built-in networking Designed for ease and versatility, the high-value DS-730N network document scanner delivers premium quality scans up to 40 ppm/80 ipm at a peak daily duty cycle of up to 6,500 sheets. Dedicated Quick Send buttons make it simple to scan and send files without a PC, while a built-in network interface allows users to easily share files. Scan to online storage accounts, email and more. A 100-page ADF and color LCD ensure fast, easy scanning of business/ID cards, single sheets, folded pages and more, while included TWAIN and ISIS drivers allow integration with existing document management systems. Plus, it’s backed by an industry-leading 3-year limited warranty with Next-Business-Day Whole Unit Exchange.
  • Fast scan speeds, from a leader in image capturing technology — up to 40 ppm/80 ipm; 1-pass duplex scanning
  • Versatile paper handling — scan business/ID cards, single sheets and folded pages up to 11" x 17"
Brand
Epson
Depth in Inches
8.3
Document Feeder Capacity
100 Sheets
Document Feeder Type
Autoload
Duplexing
Duplexing
Family Model #
DS-730N
Grayscale Depth
8 bits
Height in Inches
8.5
Image File Formats
PDF
Max Document Size
Up to 8.5" x any
Operating Humidity Range
15-80% (noncondensing)
OS Compatibility
Microsoft Windows, Apple macOS
Power Consumption (Watts)
14
Power Source Information
120/230VAC, 50-60Hz
Refurbished Scanner
No
Scan Method
Sheet
Scan Speed (ppm)
21-40
Scanner Connectivity
USB/Ethernet
Scanner Resolution
600 x 600 Dpi
Scanner Type
Desktop
Scanner Use
Document
Sensor Types
Contact Image Sensor (CIS)
True Color
White/Black
Warranty Information
3 Year Manufacturer Limited Warranty
Weight (lbs.)
7.9
Width in Inches
11.7
Up to 4 cartons per month
10% in QUILLCASH Rewards on ink & toner
View policy
Always free shipping
View policy
Earn 10% more points + more time to use
5% off everday prices
10% off discount on in-house brands